Apollon Musagète i nieskończony kwartet Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:18
– Komponując ten utwór, Lutosławski przewidział nieskończoną ilość wersji. Podczas występów za każdym razem gramy jego kwartet trochę inaczej – mówili w Dwójce, w przerwie inauguracyjnego koncertu Festiwalu Łańcuch XI, członkowie zespołu Apollon Musagète.
Audio
  • Rozmowa z członkami zespołu Apollon Musagète Quartett (Filharmonia Dwójki)
  • Apollon Musagète gra Lutosławskiego - relacja Ewy Szczecińskiej (Wybieram Dwójkę)
Apollon Musagte Quartett w Studiu Witolda Lutosławskiego (2013 r.)
Apollon Musagète Quartett w Studiu Witolda Lutosławskiego (2013 r.)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Witold Lutosławski to niekwestionowany mistrz muzyków kwartetu Apollon Musagète. – Utwór, który napisaliśmy wspólnie, był inspirowany kompozycją artysty – powiedzieli. – Mam na myśli jego kwartet, który był dla nas niezwykłym odkryciem - również odkryciem samych siebie. Przy pracy nad tym utworem poznawaliśmy swoje oczekiwania wobec zapisu partytury. Zwieńczeniem studiów nad kwartetem Lutosławskiego było pragnienie kontynuowania tego, co twórca zawarł w tym utworze. Poszliśmy więc parę kroków dalej i zrobiliśmy coś swojego na bazie jego techniki kompozytorskiej – opowiadali.

Apollon Musagète Quartett: w każdym muzyku drzemie kompozytor>>>

– Kwartet Lutosławskiego był przełomem w literaturze kwartetowej, i tak samo stał się punktem zwrotnym w naszej działalności. Od początku czuliśmy z nim niesamowitą więź – wyznali muzycy. – Utwór wzięliśmy na warsztat, przygotowując się  do konkursu ARD w Monachium. Z tego, co wiemy, mocno zapunktowaliśmy wyborem utworu – dodali.

Członkowie zespołu Apollon Musagète zwrócili uwagę, że genialność tego dzieła polega na jego specyficznej organizacji czasowej. – Przy zaplanowaniu utworu do najdrobniejszego szczegółu kompozytor pozostawia możliwie największą możliwość ekspresji dzięki pewnej paradoksalnej dowolności czasowej. Lutosławski podczas komponowania przewidział nieskończoną ilość wersji. Najbardziej fascynujące dla nas jest to, że za każdym razem gramy ten utwór trochę inaczej – mówili muzycy.

Z członkami Apollon Musagète Quartett rozmawiała Barbara Schabowska.

***

Apollon Musagète, zaliczany do najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie, laureat tegorocznego Paszportu "Polityki", dołączył do grona artystów ze światowej czołówki sztuki wykonawczej występujących na Festiwalu Witolda Lutosławskiego XI Łańcuch (26 stycznia - 9 lutego). Wydarzenie kończy rok stulecia urodzin, zwieńczony symbolicznie dwudziestą rocznicą śmierci Witolda Lutosławskiego (7 lutego). Organizowany od 2004 r. festiwal tradycyjnie połączy dzieła swojego patrona z utworami inspirowanymi dorobkiem mistrza.

Apollon Musagète Quartett zachwycił zeszłorocznym albumem "Multitude" z kwartetami Góreckiego, Pendereckiego i Lutosławskiego oraz - inspirowaną tym ostatnim - autorską kompozycją członków zespołu. Te dwa dzieła muzycy Apollon Musagète uzupełnili na potrzeby Łańcucha XI utworami pary światowej klasy kompozytorów, stanowiącymi hołd dla polskiego mistrza.

Łańcuch XI. Na okupacyjnej kawie z Lutosławskim. Grzegorz Michalski z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego o tegorocznym festiwalu>>>

W najbliższym czasie Dwójka transmitować będzie kolejne koncerty tegorocznego festiwalu Łańcuch: Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO w Zamku Królewskim (7 lutego) oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha (9 lutego).

mc/jp

Czytaj także

Apollon Musagète Quartett: w każdym muzyku drzemie kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 15:04
- Wiele osób boi się improwizować i komponować, ludzie wolą być odtwórcami, myśmy chcieli od tego odejść - mówili w Dwójce muzycy jednego z najciekawszych polskich zespołów kameralnych. O swojej kompozycji, nowej płycie i współpracy z Tori Amos opowiadali w rozmowie z Agatą Kwiecińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apollon Musagète Quartett i Marcin Masecki wyróżnieni Paszportami "Polityki"!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 22:00
Znani z anteny Dwójki znakomici artyści - kwartet smyczkowy, którego kompozycji z płyty "Multitude" wysłuchaliśmy podczas czerwcowego koncertu w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, oraz ceniony pianista i kompozytor - zdobyli Paszporty "Polityki" w kategoriach: muzyka poważna i muzyka popularna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łańcuch XI. Na okupacyjnej kawie z Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:00
- W ramach jednego z koncertów zaprosimy Państwa do kawiarni - mówił w Dwójce Grzegorz Michalski z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, który opowiadał o atrakcjach tegorocznego festiwalu Łańcuch XI.
rozwiń zwiń