X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

30 lat Sinfonii Varsovii. "Nie zatraciliśmy miłości do muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 17:00
- To jak przejażdżka na najczystszej krwi koniu arabskim, który zabierze Cię, gdzie kiedy i jak zechcesz - mówił Yehudi Menuhin o swojej współpracy z zespołem, który świętuje właśnie okrągły jubileusz. Czy Sinfonia Varsovia odmieni wkrótce oblicze życia kulturalnego prawobrzeżnej Warszawy?
Audio
  • 30 lat Sinfonii Varsovii. "Nie zatraciliśmy miłości do muzyki" (Rozmowy o muzyce)
Sinfonia Varsovia, 2013
Sinfonia Varsovia, 2013Foto: TVP/PAP/Jan Bogacz

To jeden z najważniejszych polskich zespołów, którego historia sięga tak naprawdę roku 1972, czyli początków słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Tamta formacja podbiła estrady światowe swoją niezwykłą energią oraz współczesną estetyką i stała się dla swojego szefa przepustką do dyrygenckiej elity. Gdy w 1984 roku Jerzy Maksymiuk zgodził się podpisać prestiżowy kontrakt z BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow, w historii warszawskiego zespołu rozpoczął się dramatyczny okres.

- Poprosiłem Jerzego, aby nie rozwiązywał orkiestry. Postanowiliśmy rozszerzyć jej skład i pozyskać nowego dyrygenta. Wybór padł na Yehudi Menuhina, z którym wielokrotnie wcześniej występowaliśmy, głównie jako solistą - opowiadał Franciszek Wybrańczyk, wieloletni dyrektor Sinfonii Varsovii. - Traf chciał, że Menuhin zapragnął wtedy nagrać na krążki CD wszystko, co wcześniej zarejestrował na czarnych płytach. I zwrócił się z propozycją do nas - dodał Waldemar Dąbrowski, wówczas szef Centrum Sztuki Studio, czyli pierwszego domu Sinfonii Varsovii.

Wszystko zaczęło się od rozszerzenia składu o instrumenty dęte oraz dwóch znakomicie przyjętych koncertów w Krakowie i Warszawie. Już na lotnisku Franciszek Wybrańczyk zaproponował Menuhinowi - pół żartem, pół serio - funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta zespołu, który postanowił nazwać "Sinfonia Varsovia”. Ten zgodził się, co potwierdził odręcznie sporządzoną notatką. - Innego kontraktu nigdy nie podpisaliśmy - podkreślił Wybrańczyk.

Nazwisko Menuhina okazało się dla nowo powstałego zespołu świetnym chwytem marketingowym. Już kilka miesięcy później Sinfonia Varsovia grała koncerty w Ameryce. Nie mniej magnetyczne okazały się nazwiska jej kolejnych dyrygentów i dyrektorów artystycznych: Nigela Kennedy'ego, Marka Minkowskiego czy Krzysztofa Pendereckiego. Każde to spotkanie było jednak dla zespołu także wielką lekcją muzyki. Yehudi Menuhin wypracował piękne brzmienie smyczków, a Marc Minkowski wprowadził artykulacyjną miękkość rodem z muzyki dawnej.

- To ja nauczyłem się bardzo dużo od zespołu. Przede wszystkim rozległego repertuaru - podkreślił Krzysztof Penderecki. - To także znakomici artyści, którzy świetnie rozumieją wykonywaną przez siebie muzykę, także moją. Sinfonia Varsovia nigdy nie gra "pustych nut". To zawsze jest żywe, twórcze muzykowanie - podkreślił.

Po 30 latach istnienia Sinfonia Varsovia znalazła się w szczególnym punkcie. To jeden z najlepszych polskich zespołów, wciąż jednak działający bez docelowej siedziby i stałego dyrygenta. Jak podkreśla obecny dyrektor orkiestry Janusz Marynowski, nie można mieć wątpliwości co do dobrej woli władz Warszawy. I w rozmowie z Barbarą Schabowską roztacza wizję dynamicznego, interdyscyplinarnego centrum kulturalnego na warszawskim Grochowie. Czy Sinfonia Varsovia odmieni wkrótce oblicze prawobrzeżnej Warszawy?

Na ten i wiele innych tematów rozmawialiśmy także z grającymi w zespole od jego początków wiolonczelistką Ewą Wasiółką i skrzypkiem Grzegorzem Kozłowskim, krytykami muzycznymi Jackiem Marczyńskim i Jackiem Hawrylukiem oraz mieszkańcami Grochowa. Audycję poprowadził Adam Suprynowicz.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Marc Minkowski MUZYKA Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafael Lewandowski: historię rodziny Minkowskich można pomnożyć

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 14:30
Dokument Rafaela Lewandowskiego "Minkowski | Saga" to nie tylko opowieść o jednej rodzinie. To obraz losów Warszawy i rodzin tu mieszkających, tragiczne dzieje tego miasta, które odcisnęły swe pietno na sagach wielu.
rozwiń zwiń