Antonio Pompa-Baldi: chciałem dotrzeć do korzeni romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 11:54
– Moim celem było zbadanie romantyzmu. To jest epoka w historii muzyki, która mnie fascynuje – przyznał w Dwójce Antonio Pompa-Baldi, znakomity włoski pianista, którego recital otworzył 69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Z Antonio Pompa-Baldim rozmawia Barbara Schabowska (Dwójka)
Antonio Pompa-Baldi
Antonio Pompa-BaldiFoto: materiały promocyjne

– Kiedy myślimy o fortepianie w romantyzmie, od razu do głowy przychodzi nam Chopin. Jego styl był po prostu unikalny, a przy tym wszystkim: Chopin budował niezwykłe ciekawe harmonie. Był geniuszem harmonii i mistrzem melodii – opowiadał Antonio Pompa-Baldi. W programie swojego dusznickiego koncertu artysta umieścił Chopina obok innych wielkich romantyków: Debussy’ego i Liszta, w dodatku w kontekście operowej muzyki włoskiej.
Zobacz serwis poświęcony Festiwalowi w Dusznikach>>>
Antonio Pompa-Baldi pochodzi z włoskiej Foggi, ale od kilkunastu lat mieszka w Cleveland, gdzie w 1999 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny. Jako laureat Międzynarodowego Konkursu imienia Long-Thibaud i srebrny medalista Konkursu imienia Van Cliburna koncertuje m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Boston Symphony Hall czy paryskiej Salle Pleyel. Ma w swym dorobku 17 płyt z utworami fortepianowymi Brahmsa, Rachmaninowa, Schumanna, Hummla i Rheinbergera oraz kompletem dzieł fortepianowych Edwarda Griega.  
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą z pianistą przeprowadziła Barbara Schabowska.
jp/asz

Czytaj także

Dusznicki konkurs Dwójki. Zwycięskie odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 17:00
Prezentujemy najciekawsze odpowiedzi, jakich dotychczas udzieli Państwo w naszym konkursie. I zapraszamy do udziału! Zdobyć można fonograficzne kroniki Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 19:00
Kto wystąpi podczas najstarszego festiwalu muzycznego w Polsce? Zapraszamy do zapoznania się z programem koncertów.
rozwiń zwiń