Bóg tańca ucieka z ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 13:43
- Jego życie było na tym poziomie skandalu i sensacji, że aż prosi się o sfilmowanie - o tancerzu Rudolfie Nuriejewie opowiadała Katarzyna Gardzina, krytyk baletowy.
Audio
  • O słynnym tancerzu Rudolfie Nuriejewie opowiada Katarzyna Gardzina. Rozmawiała Barbara Schabowska (Wieczór operowy/Dwójka)
Jego układy są bardzo szybkie, najczęściej bardzo skomplikowane i gęste - o stylu choreograficznym Rudolfa Nuriejewa (na zdjęciu) mówiła Katarzyna Gardzina
"Jego układy są bardzo szybkie, najczęściej bardzo skomplikowane i gęste" - o stylu choreograficznym Rudolfa Nuriejewa (na zdjęciu) mówiła Katarzyna GardzinaFoto: Wikipedia/Allan Warren/C.C. 3.0

Punktem wyjścia do rozmowy o Rudolfie Nuriejewie, jednym z najsłynniejszych tancerzy baletowych XX wieku, była książka Jana Stanisława Witkiewicza. Śledzimy w niej losy artysty począwszy od dzieciństwa na Syberii, przez legendarną Leningradzką Szkołę Choreograficzną im. Kirowa, po ucieczkę z ZSRR w roku 1961, która odbiła się głośnym echem w całej Europie.
- To był pierwszy radziecki tancerz, który zdecydował się na taki krok - opowiadała Katarzyna Gardzina. - Było to fizycznie bardzo trudne, bo na co dzień pilnowało go dwóch agentów KGB. Poza tym wiązało się to z tym, że się już nigdy nie zobaczy bliskich.
Nuriejew mimo to zdecydował się na ten krok. Z ojczyzną rozstał się w Paryżu, gdzie poprosił napotkanego francuskiego policjanta o azyl polityczny. Publiczność na Zachodzie szybko pokochała młodego, tworzącego widowiskowe choregorafie tancerza. - Współcześni baletmistrzowie mówią, że to wielka radość tańczyć układy Nuriejewa, bo choć są one trudne, to dają wielką możliwość popisu.
***
Rozmawiała: Barbara Schabowska
Gość: Katarzyna Gardzina
Data emisji: 10.01.2015
Godzina emisji: 20.50
materiał został wyemitowany w audycji "Wieczór operowy"
bch/jp

Zobacz więcej na temat: balet Barbara Schabowska Rosja

Czytaj także

Czy polskim tancerzom odebrano wcześniejsze emerytury wbrew konstytucji?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 21:00
- Jeśli chodzi o służby mundurowe, to nowe regulacje dotyczą osób rozpoczynających karierę po ich wprowadzeniu. Tancerzom odebrano uprawnienia, które nabyli na początku drogi zawodowej. To przepisy działające wstecz i złamanie zasady równości wobec prawa - mówił w Dwójce tancerz Marcin Kędziora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"1914". Jak zatańczyć obraz Zdzisława Beksińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 08:50
- Inspirował mnie obraz "Never more". Do tytułu dodałem znak zapytania - powiedział Robert Bondara, współtwórca wieczoru baletowego "1914" w Operze Narodowej.
rozwiń zwiń