Opera 2.1: "Avis de tempête" Georgesa Aperghisa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2007 22:45
„Opera to najpiękniejsze nieporozumienie, jakie stworzyła ludzkość”. Paradoks opery polega na tym, że historia tej jakże niedoskonałej sztuki liczy sobie już cztery wieki.

Opera 2.1 – Współczesna muzyka na współczesnej scenie

Ostatnio śmierć operze, jako gatunkowi anachronicznemu, przepowiadano w latach 60. XX wieku. Ta jednak nie umarła, wręcz przeciwnie – odrodziła się w wielości oryginalnych dzieł współczesnego teatru muzycznego. Może po prostu racje miał Diderot, kiedy mówił, że „opera zła jest najgorszym gatunkiem sztuki, dobra – najlepszym.”

Jaka jest opera u progu piątego stulecia swego istnienia? Jaką tematykę porusza? Jak zmieniają się nowoczesne koncepcje sceniczne? Jakie są muzyczne, literackie i filozoficzne zainteresowania ich twórców? Na pytanie, dokąd zmierza współczesny teatr muzyczny, łatwej odpowiedzi nie udzielimy. Chcemy natomiast przyjrzeć się wybranym, naszym zdaniem najciekawszym, dziełom powstałym w ostatnich kilkudziesięciu latach. Są wśród nich Dziewczynka z zapałkami Helmuta Lachenmanna, Avis de tempête Georgesa Aperghisa, Le Grand Macabre György’a Ligetiego, Luci mie traditrici Salvatore Sciarrina, Shadowtime Briana Ferneyhougha, Medea Pascala Dusapina, Lost Highway Olgi Neuwirth i Theater der Wiederholung Bernharda Langa.


W tygodniu proponujemy Avis de tempête Georgesa Aperghisa.

Zapraszamy: Ewa Szczecińska, Monika Pasiecznik i Daniel Cichy   

Czytaj także

Czasem gramy: Henryk Wars

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2007 11:00
30 lat temu zmarł Henryk Wars – twórca największych przebojów polskiego kina lat międzywojennych. Jego piosenki cieszą się niezmienną popularnością do dziś – to prawdziwy fenomen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór operowy Dwójki: "Orfeusz" Claudia Monteverdiego

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2007 20:00
Claudio Monteverdi Orfeusz - favola in musica w 5 aktach z prologiem (Beaune, 13.07.2007)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opera 2.1 – Współczesna muzyka na współczesnej scenie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2007 22:45
Jaka jest opera u progu piątego stulecia swego istnienia? Jaką tematykę porusza? Jak zmieniają się nowoczesne koncepcje sceniczne? Jakie są muzyczne, literackie i filozoficzne zainteresowania ich twórców?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu potrzebna jest opera?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 13:12
Do najczęściej powtarzanych nekrologów XX stulecia należy sakramentalne już „opera umarła”. Z drugiej strony to właśnie na jej zgliszczach swe najwybitniejsze dzieła stworzyli tacy wizjonerzy współczesnego teatru, jak Robert Wilson czy Heiner Goebels.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł Luciano Pavarotti

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2007 21:00
Dziś nad ranem zmarł w Modenie wybitny śpiewak operowy, jeden ze słynnych „trzech tenorów”, Luciano Pavarotti.
rozwiń zwiń