REKLAMA

Wschodząca gwiazda polskiej dyrygentury

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 10:29
Mimo młodego wieku Krzysztof Urbański szefuje już orkiestrze symfonicznej w Trondheim, a od września obejmie kierownictwo Indianapolis Symphony Orchestra.
Audio
  • Krzysztof Urbański w rozmowie z Marcinem Majchrowskim

Krzysztof Urbański (rocznik 1982) jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie: Uniwersytetu), laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego podczas Praskiej Wiosny w 2007 roku. Od tego czasu jego kariera rozwija się błyskawicznie. Szefowanie orkiestrom w Trondheim i Indianapolis, katedra w Jacobs School of Music na Indiana University, świetne recenzje...

- Rzadko bywam w domu dłużej niż tydzień - mówił dyrygent w rozmowie z Marcinem Majchrowskim. - A i wtedy nie odpoczywam, tylko uczę się nowych dzieł, przede wszystkim koncertów instrumentalnych, bo rzadko zdarza się wykonywać ten sam koncert z różnymi solistami. Z dużych dzieł symfonicznych ostatnio wprowadziłem do swego repertuaru V Symfonię Mahlera.

Recenzenci podkreślają żywiołowy temperament, analityczne spojrzenie, wyczucie stylu i czytelną gestykulację. Zachwycają się poważnym podejściem Urbańskiego do pracy, głębokim porozumieniem, jakie potrafi nawiązać z orkiestrą. Objęcie orkiestry w Indianapolis daje młodemu artyście nowe możliwości.

- W Norwegii o repertuarze decyduje komitet, natomiast w USA to szef decyduje o programie. To cieszy, bo będę mógł pokazać muzykę, która jest bardzo bliska mojemu sercu, będę mógł zaprezentować polską muzykę amerykańskiej publiczności. Są po temu dobre okazje: rocznica Lutosławskiego, 80. urodziny Pendereckiego i Kilara... Będziemy też grać Szymanowskiego.

Aby posłuchać całej rozmowy z dyrygentem i dowiedzieć się, jakie smaczki można wydobyć z orkiestry Chopina oraz co jest najcenniejszego w orkiestrze Radia Północnoniemieckiego w Hamburgu, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Polskie gwiazdy w Hamburgu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 12:47
Wschodząca gwiazda polskiej dyrygentury, Krzysztof Urbański, poprowadził orkiestrę Symfoniczną NDR, towarzysząc Rafałowi Blechaczowi.
rozwiń zwiń