Polskie Radio
Section05
Hamburg

Gwałtowny wzrost przestępczości narkotykowej w Europie Zachodniej. Praworządność w UE jest zagrożona?

- Praworządność w europejskich demokracjach będzie zagrożona, jeśli przywódcy UE nie zintensyfikują reakcji na gwałtowny wzrost przestępczości narkotykowej - powiedziała portalowi Politico szefowa Europolu Catherine De Bolle. Dodała, że największe problemy w tej kwestii występują w Holandii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Hamburg Europol Holandia Niemcy Szwecja Belgia Hiszpania przestępczość narkotyki służby i bezpieczeństwo policja porty

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Hamburg religia Aldous Huxley Jarosław Iwaszkiewicz Kościół totalitaryzm spektakl kompozytor literatura książki muzyka współczesna

"Poważna konkurencja dla Hamburga". Minister Gróbarczyk o perspektywach dla portu w Świnoujściu

Dzięki budowie portu kontenerowego i nowego podejścia port w Świnoujściu w ciągu 6-7 lat będzie poważną konkurencją dla Hamburga - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W ramach rozwoju tego portu do 2029 r. ma być wydane ponad 10 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA porty Hamburg żegluga pełnomorska transport handel eksport infrastruktura Świnoujście Marek Gróbarczyk POLSKA

Odnaleziono książkę sprawcy masakry w Hamburgu, a w niej zatrważające tezy. "Hitler był narzędziem Chrystusa"

Niemiecka policja prawdopodobnie zlekceważyła lub przeoczyła książkę z antysemickimi wypowiedziami 35-letniego Philippa F, domniemanego sprawcy masakry, do której doszło 8 marca w miejscu spotkań społeczności Świadków Jehowy w Hamburgu. Zabójca najpierw zastrzelił 7 osób, a gdy na miejscu pojawiła się policja - popełnił samobójstwo.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Hamburg ŚWIAT policja

Strzelanina w Hamburgu. Śledczy: sprawca oddał ponad 100 strzałów, ofiar mogło być jeszcze więcej

Przedstawiciele hamburskiej policji, prokuratury i MSW podczas wspólnej konferencji poinformowali, że mężczyzna, który zastrzelił siedem osób oraz siebie podczas spotkania społeczności Świadków Jehowy w Hamburgu, posiadał broń legalnie od kilku tygodni. Sprawca oddał ponad 100 strzałów, ale - jak zaznaczyli śledczy - miał przy sobie kilkaset nabojów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Hamburg strzelanina

Niemcy planują sprzedaż części portu Chińczykom. "Ryzykowna inwestycja gospodarcza"

- Niemcy powinny wyciągnąć wnioski z przykrych doświadczeń z Rosją. Europa musi odbudować swoją strategiczną niezależność. Sprzedaż udziałów w porcie w Hamburgu Chińczykom to byłby raczej krok w przeciwną stronę - komentuje wejście firmy Cosco do portu w Hamburgu europoseł Kosma Złotowski. W podobnym tonie wypowiadają się politycy z Polski i Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Niemcy ŚWIAT polityka GOSPODARKA transport Hamburg infrastruktura