Polskie Radio
Section05

Hamburg

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera religia Aldous Huxley Jarosław Iwaszkiewicz Kościół totalitaryzm spektakl kompozytor literatura książki muzyka współczesna

Afera cum-ex. Czarne chmury nad Scholzem? Ujawniono dokument dot. spotkań, których kanclerz "nie pamięta"

Wciąż niejasna jest rola kanclerza Niemiec Olafa Scholza w aferze cum-ex, o której znów głośno jest za Odrą. Kilka lat temu do Scholza (wówczas burmistrza Hamburga) mieli zgłosić się przedstawiciele jednego z banków i prosić o pomoc w związku z żądaniem zwrotu kilkudziesięciu milionów euro zwrotu ulg podatkowych. Zaległości zostały umorzone. Kanclerz utrzymuje, że "nie pamięta" treści tych rozmów. Gazeta "Welt am Sonntag" dotarła do dokumentu, który sugeruje coś przeciwnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Olaf Scholz

Szokujące dane z Niemiec. Co trzeci uczeń w Hamburgu nie mówi w domu po niemiecku

Udział pierwszoklasistów, którzy nie posługują się w domu językiem niemieckim, wzrósł w hamburskich szkołach do 28,8 proc. – wynika z danych za rok szkolny 2021/22. Co drugi uczeń ma pochodzenie migracyjne – informuje portal dziennika "Hamburger Abendblatt”. Jak przyznają władze oświatowe, sytuacja ta stanowi szczególne wyzwanie dla hamburskiego systemu szkolnego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy edukacja ŚWIAT

Niemieckie landy tolerują islamskich radykałów. Szczególnie wyrozumiały jest Hamburg

Ataki terrorystyczne palestyńskiego Hamasu przeciwko Izraelowi rzuciły światło na islamskie stowarzyszenia, które blisko współpracują z władzami niemieckich landów, jednocześnie tolerując radykałów w swoich szeregach - pisze portal dziennika "Welt". Dodaje, że w tej kwestii "szczególnie wyrozumiały jest Hamburg".
Zobacz więcej na temat:  Europa Niemcy islam Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael

Gwałtowny wzrost przestępczości narkotykowej w Europie Zachodniej. Praworządność w UE jest zagrożona?

- Praworządność w europejskich demokracjach będzie zagrożona, jeśli przywódcy UE nie zintensyfikują reakcji na gwałtowny wzrost przestępczości narkotykowej - powiedziała portalowi Politico szefowa Europolu Catherine De Bolle. Dodała, że największe problemy w tej kwestii występują w Holandii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Europol Holandia Niemcy Szwecja Belgia Hiszpania przestępczość narkotyki służby i bezpieczeństwo policja porty