REKLAMA

Debata o Arturze Rubinsteinie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 15:14
- Wykonania Rubinsteina, nie tylko te chopinowskie, mają w sobie element ponadczasowości. On grał klasycznie, harmonijnie, prosto, naturalnie - mówiła w Dwójce Elżbieta Tarnawska.
Audio
Artur Rubinstein w 1963 roku
Artur Rubinstein w 1963 rokuFoto: Erling Mandelmann / photo©ErlingMandelmann.ch / CC-BY-SA-3.0/Wikipedia

Jeśli miarą wielkości artysty jest siła jego wpływu, oddziaływanie na innych, to Artur Rubinstein z pewnością należy do grona tytanów. Śmiało możemy postawić go w rzędzie postaci tej miary, co Horowitz, Gould, Richter.

30 lat od śmierci, ale unieśmiertelniony w nagraniach i wciąż jeszcze w pamięci świadków jego koncertów oraz recitali, Artur Rubinstein oddziaływał i oddziałuje na wrażliwość oraz wyobraźnię zarówno wykonawców, jak też publiczności. 

Mistrz kreacji artystycznych w sferze wykonawstwa muzycznego, sztuki pianistycznej, ale także mistrz autokreacji w dziedzinie budowania własnego wizerunku. Dziś miałby 125 lat. Wszechstronny artysta i koneser sztuki życia. Natchnienie współczesnych mu kompozytorów i jakże bliskich mu kobiet. Bezwarunkowo szczęśliwy, bo niestawiający szczęściu warunków! Choć urodzony w tak odległej epoce, wydaje się nam wciąż zaskakująco współczesny.

Artur Rubinstein - wielki wygrany. Kim jest więc dziś dla nas: jako pianista i człowiek, w kategoriach artystycznych i historycznych? Nad tym debatowaliśmy w gronie zaproszonych do studia Dwójki gości. Z Elżbietą Tarnawską, Januszem Olejniczakiem, Stanisławem Dybowskim i Kacprem Miklaszewskim rozmawiał Andrzej Sułek.

Czytaj także

Rubinstein i jego Chopin

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 18:04
Koncerty, nokturny, mazurki, walce i polonezy są treścią wielopłytowego wydawnictwa poświęconego interpretacjom dzieł geniusza z Żelazowej Woli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat bez Rubinsteina. Łódź i Nowy Jork oddają hołd

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 10:35
Zaliczany jest do najwybitniejszych pianistów XX w. Szczególnie ceniony na świecie za interpretacje muzyki Fryderyka Chopina. Mija 30. rocznica śmierci Artura Rubinsteina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendarny łódzki koncert Rubinsteina!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 09:57
W Dwójce trwa tydzień z muzyką tego wybitnego pianisty. Z tej okazji przypomnimy jego słynny występ w rodzinnym mieście z roku 1975.
rozwiń zwiń