X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Artur Rubinstein: miałem pogardę dla pianistów

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 14:00
Wybitny artysta opowiadał niegdyś o sobie w wywiadzie dla Polskiego Radia. W Dwójce wysłuchaliśmy tych barwnych, intrygujących wspomnień, dyskutowaliśmy również o współczesnym odbiorze muzyki Artura Rubinsteina.
Audio
Artur Rubinstein na ulicy swojej rodzinnej Łodzi, 1966 r.
Artur Rubinstein na ulicy swojej rodzinnej Łodzi, 1966 r. Foto: PAP/CAF

– Miałem rodzinę absolutnie niemuzykalną – mówił pianista w nagraniu, które zachowało się w radiowych archiwach. Jak wspominał, jego starsze siostry musiały jednak uczyć się gry na fortepianie - wymagano tej umiejętności na niemalże każdym spotkaniu rodzinno-towarzyskim. – Gdy moje siostry grały, nie można mnie było wtedy wyprowadzić z pokoju – opowiadał, zwracając uwagę nie tyle na poziom siostrzanych wykonań, ile na pasję, jaką od najmłodszych lat czuł do muzyki. Mały Artur odkrywał, że dźwięk jest jego żywiołem.
– Rodzina spostrzegła, że może być coś z tego – mówił z uśmiechem pianista o reakcjach najbliższych na jego ponadprzeciętne umuzykalnienie.  Jeden z "poczciwych wujaszków" napisał po niemiecku "gruby list" –  i tak się to zaczęło...  
Wśród rozlicznych wspomnień Artura Rubinsteina znalazło się również frapujące stwierdzenie, że był czas, gdy pianista... nie znosił pianistów. – Miałem dużą fazę w młodości, kiedy nie czułem żadnego respektu dla wykonawców, dla pianistów. Chciałem być twórcą, miałem pogardę dla wykonawców, uważałem, że to wszystko jest nic nie warte – przyznawał ten, który miał przejść do historii jako genialny wirtuoz.
W audycji Anny Skulskiej "Artur Rubinstein - król życia" przypomniane zostały fragmenty rozmowy Andrzeja Zdanowskiego z pianistą. Artystę wspominali: córka Ewa i przyjaciel Jan Bystrzycki.

Zapraszamy również do wysłuchania debaty na temat Artura Rubinsteina prowadzonej przez Andrzeja Sułka. Gośćmi byli pianiści Elżbieta Tarnawska i Janusz Olejniczak, a także Stanisław Dybowski i Kacper Miklaszewski. Zobacz więcej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W tym mieście urodził się Artur Rubinstein...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 12:00
Gościem "Muzycznej Jedynki" był dyrektor Lech Dzierżanowski, który opowiedział o wspaniałych tradycjach i niekonwencjonalnych planach Filharmonii Łódzkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rubinstein i jego Chopin

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 18:04
Koncerty, nokturny, mazurki, walce i polonezy są treścią wielopłytowego wydawnictwa poświęconego interpretacjom dzieł geniusza z Żelazowej Woli.
rozwiń zwiń