Krystian Adam Krzeszowiak i ciężar Orfeusza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 08:00
- To jedna z najtrudniejszych ról, jakie śpiewałem. W arii "Possente spirto" wychodziłem z siebie już po pierwszych czterech taktach - opowiadał w Dwójce znakomity tenor przed swoim występem w Royal Albert Hall.
Audio
  • Krystian Adam Krzeszowiak m.in. o ulubionych operach i współpracy z sir Johnem Eliotem Gardinerem (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Pochodzę z niewielkiego miasta, z Jawora. Mówiono mi, że jeśli nie mam znajomości ani bogatej rodziny, to będzie mi ciężko odnieść sukces w tym zawodzie - mówił w Dwójce Krystian Adam Krzeszowiak, tenor podbijający światowe sceny operowe
"Pochodzę z niewielkiego miasta, z Jawora. Mówiono mi, że jeśli nie mam znajomości ani bogatej rodziny, to będzie mi ciężko odnieść sukces w tym zawodzie" - mówił w Dwójce Krystian Adam Krzeszowiak, tenor podbijający światowe sceny operoweFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Krystian Adam Krzeszowiak jest jedynym muzycznym ambasadorem Polski na tegorocznym festiwalu BBC Proms. W Londynie śpiewak zagrał tytułową rolę w operze "Orfeusz" Claudio Monteverdiego, wykonanej przez The Monteverdi Choir i English Baroque Soloists pod dyrekcją sir Johna Eliota Gardinera.

W rozmowie z Piotrem Wojciechowskim Krzeszowiak opowiadał, że dawniej nie lubił oper Monteverdiego. Zaczął się do nich przekonywać na studiach m.in. pod wpływem maestro Jana Tomasza Adamusa. - Zostawił mi trzy kasety, na których były Pasje Bacha i jeden fragment Monteverdiego. Ta muzyka wydała mi się piękna, ale strasznie trudna. Postanowiłem odłożyć ją na później - wspominał.

Tenor opowiadał też o początkach współpracy z sir Johnem Eliotem Gardinerem i o swoich wątpliwościach, podczas pierwszych prób z legendarnym dyrygentem, co do jej kontynuowania,

***

Rozmawiał: Piotr Wojciechowski

Gość: Krystian Adam Krzeszowiak

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 19.30

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

bch/jp

Czytaj także

Andrzej Dobber: w moim zawodzie trzeba umieć mówić "nie"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 16:00
Występem w Filharmonii Narodowej znakomity baryton świętował będzie w najbliższy poniedziałek 30-lecie pracy twórczej. Wcześniej gościliśmy go w "Sezonie na Dwójkę", gdzie rozmawiał z Anną Skulską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: uwielbiam umierać na scenie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 21:00
- Tenor w swoim fachu bardzo często umiera. Ja robię to z wielką radością od początku swojej kariery - zdradził znakomity polski śpiewak.
rozwiń zwiń