"BBC Proms nigdy nie był festiwalem ekskluzywnym"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 14:00
- Nie interesuje mnie organizowanie koncertów dla wąskiej, zamkniętej grupy znawców. Już ponad sto lat temu wychodzono z założenia, że ma to być wydarzenie dla wszystkich – powiedział David Pickard, dyrektor kultowego festiwalu organizowanego co roku w Royal Albert Hall w Londynie.
Audio
  • Rozmowa z Davidem Pickardem, dyrektor kultowego festiwalu BBC Proms (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Sala koncertowa w Royal Albert Hall
Sala koncertowa w Royal Albert HallFoto: Dmitri Ogleznev/Shutterstock.com

- Ta tendencja utrzymuje się do dziś. Płacąc zaledwie 6 funtów można uczestniczyć w najwspanialszych koncertach i to najróżniejszej muzyki. Na przykład jedną z atrakcji festiwalu jest koncert poświęcony twórczości Johna Williamsa – jednego z najwspanialszych kompozytorów muzyki filmowej. Wielu słuchaczy, którzy wykupili bilety w ciągu kilku minut, niekoniecznie zna się na muzyce poważnej, ale za to doskonale kojarzy ścieżki dźwiękowe z takich filmów jak "Harry Potter" czy "Superman". Jest to więc jeden z przykładów, w jaki sposób upowszechniać chcemy kulturę słuchania muzyki symfonicznej - dodał David Pickard.

W nagraniu audycji posłuchamy również o utworach powstających na zamówienie festiwalu, a także dowiemy się, jakie dzieło podczas tegorocznej edycji zabrzmi... na nadbrzeżnym doku w miejscowości Hall na północy Anglii.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: David Pickard (dyrektor festiwalu BBC Proms)

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 21.33

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

mz/mk

Czytaj także

Jana Semerádová: gramy barok zakorzeniony we współczesności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 11:20
Przy okazji koncertu {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach cyklu ''Muzyka dawna'' organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia gościem Dwójki była znakomita flecistka Jana Semerádová.
rozwiń zwiń