Konkurs Szymanowskiego. Podsumowanie II etapu skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 11:00
- Drugi etap przyniósł trochę rozczarowań. Duża forma sonaty była testem prawdy - mówiła dziennikarka Dwójki Magdalena Łoś. - Miało się wrażenie, że niektórzy już chcieli grać z orkiestrą - oceniał wiolonczelista Marcin Sieniawski.
Audio
  • Konkurs Szymanowski. Podsumowanie II etapu skrzypiec (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Roksana Kwaśnikowska
Roksana KwaśnikowskaFoto: Barczyk/materiały prasowe

Znamy już nazwiska uczestniczek, które wystąpią w finale I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W Dwójkowej dyskusji podsumowującej półfinał eksperci ponownie zwrócili uwagę na wystąpienia Mai Horvat oraz Sulamity Ślubowskiej. Zdaniem Magdaleny Łoś skrzypaczki na ogół lepiej radziły w miniaturach niż w sonacie. - W dużej formie dużo było siłowego grania, miało się wrażenie, że jesteśmy na polu bitwy.

Wtórował jej Marcin Sieniawski, który zwrócił uwagę na problemy z dynamiką. - Czasami uczestnicy grali tak, jakby wydawało im się, że sala zrobiła się pięć razy większa niż w pierwszym etapie.

Do finału, który odbędzie się Sali Koncertowej NOSPR w dniach 18-19 września, zakwalifikowały się następujące skrzypaczki:

Maja Horvat >>>

Roksana Kwaśnikowska >>>

Sławomira Wilga >>>

Sulamita Ślubowska >>>

Maya Levy >>>

Marta Gidaszewska >>>

Młodych muzyków oceniało jury w składzie: Alexander Trostiansky, Laurent Korcia, Eszter Haffner, Bartłomiej Nizioł (przewodniczący jury), Andreas Vierziger, Szymon Krzeszowiec

Zapraszamy do wysłuchania wykonań z I i II etapu Konkursu oraz krótkich rozmów z artystami >>> 

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Prowadzili: Jacek Hawryluk, Magdalena Łoś i Marcin Sieniawski

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 1.00

bch/jp


Czytaj także

Konkurs Szymanowskiego. Komentatorzy zachwyceni Mają Horvat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 09:00
- Ona wywindowała konkurs na zupełnie inny poziom, tam, gdzie już nie było porównywania, kto jest lepszy, kto gorszy, to było spotkanie na szczycie - mówił w Dwójce o występie słoweńskiej skrzypaczki Marcin Sieniawski, wiolonczelista z zespołu Karol Szymanowski Quartet.
rozwiń zwiń