REKLAMA

Praska Msza wszystkich świętych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 08:53
Prosto ze stolicy Czech usłyszmy dziś ostatnią mszę Jana Dismasa Zelenki, jednego z najciekawszych kompozytorów epoki baroku, zwanego "katolickim Bachem".
Fra Angelico, Chrystus z Marią i ze świętymi, ok. 1423-1424, National Gallery, Londyn
Fra Angelico, Chrystus z Marią i ze świętymi, ok. 1423-1424, National Gallery, LondynFoto: Wikimedia/domena publiczna

Muzyka Zelenki, na dwuwyznaniowym dworze Augusta II odpowiedzialnego za oprawę muzyczną katolickich uroczystości, wraca dziś stopniowo do łask. Stawiany na równi z Haendlem i Vivaldim jest twórcą o zdecydowanie własnym stylu, kunsztownym w polifonii i przebogatym w harmonii, potrafiącym napisać efektowne partie zarówno dla głosów wiodących jak i dla basu (sam był wirtuozem violone, poprzednika kontrabasu).
Odkrycie Zelenki przypisuje się Bedřichowi Smetanie, ale dopiero w naszych czasach muzyka czeskiego barokowego mistrza zyskała należne jej miejsce i rosnącą popularność.
Collegium 1704 – praski zespół muzyki dawnej – to czołowi wykonawcy muzyki Jana Dismasa Zelenki. Ich wizja muzyki słynnego Czecha uznawana jest za wzorcową i zbiera zasłużenie wysokie noty. Kierujący zespołem Václav Luks nie tylko doskonale łączy głęboką wiedzę o muzyce dawnych epok ze spontanicznością wykonania tu-i-teraz, ale także ma niebywale szczęśliwą rękę w doborze solistów.

Missa omnium sanctorum to ostatnia msza kompozytora, skomponowana w 1741 roku w tonacji a-moll. Zelenka rozwinął cały swój kunszt kontrapunktyczny, we wspaniałe fugi wplatając tematy z poprzednich części, co nadaje całości cyklu mszalnego jednolitego charakteru motywicznego.

Utwór jest niezwykle trudny wykonawczo: tematy często zawierają niespodziewane skręty i skoki, akompaniament orkiestry przepojony jest motorycznymi figurami - niespokojnemu towarzyszeniu instrumentalnemu przeciwastawione są łagodne frazy głosów wielbiących Boga.

Trudności techiczne i muzyczne utworu nie są przeszkodą dla współczesnych wykonawców. Przeciwnie, wydaje się, że wyzwanie raczej przyciąga muzyków. Ledwie rok temu praski Ensemble Inégal dokonał nagrania Mszy na płyty, a już inny zespół ze stolicy Czech - Collegium 1704 przedstawia własną wizję dzieła. I to właśnie muzyków pod wodzą Vaclava Luksa usłyszymy podczas wieczornej transmisji.

Na koncert, organizowany w ramach Sezonu Koncertowego Euroradia, zaprasza Magdalena Łoś.  
Program:
Jan Dismas Zelenka Missa omnium sanctorum ZWV 21
wyk. Collegium Vocale 1704 i Orkiestry Collegium 1704, dyr. Václav Luks
Transmisja z Pragi, z kościoła Świętych Szymona i Judy
15 października (poniedziałek), godz. 19.00 (początek transmisji: 20.05)

Zobacz więcej na temat: Praga Czechy judo Augusta
Czytaj także

Staram się uchwycić istotę dzieł Bacha

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:41
Isabelle Faust uważa, że najwierniejszą interpretację dzieła nie uzyska się poprzez używanie instrumentów z epoki, ale zrozumienie intencji kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki: "To była wielka praca"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 23:05
Pianista łączony ze światem awangardy jazzowej wydaje arcydzieło Jana Sebastiana Bacha. Marcin Masecki opowiada o swojej "Sztuce fugi”.
rozwiń zwiń