Marcin Masecki: "To była wielka praca"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 23:05
Pianista łączony ze światem awangardy jazzowej wydaje arcydzieło Jana Sebastiana Bacha. Marcin Masecki opowiada o swojej "Sztuce fugi”.
Audio
Marcin Masecki
Marcin MaseckiFoto: materiały promocyjne/festiwal "Nowa Muzyka Żydowska"

Pianista, kompozytor, aranżer Marcin Masecki pracował na "Sztuką fugi" (wyd. LADO Abc) od 2007 roku. Zauważył, że utwór ten nie jest zbyt często nagrywany. Jego zdaniem jest to bardzo koncepcyjny utwór.

- Nie jest to czysta wirtuozeria w wydaniu spektakularnym, który może się wydawać cyrkowe. Trudność polega na znalezieniu klucza i zrozumienia utworu. To była wielka praca, siedząc w parku i patrząc w niebo lub w sufit w pokoju – tłumaczył

Marcin Masecki przyznał, że pomimo tego, że jest w pierwszym rzędzie kojarzony z muzyką jazzową, to od zawsze gra muzykę poważną, gdyż gra ją od dziecka. Dodał, że preferuje muzykę XVIII wieczną i często gra koncerty z repertuarze klasyczny.

- Jest to coś co trwa od zawsze – dodał.

W poszukiwaniu idealnego instrumentu, który umożliwiłby zaprezentowanie utworu od nietypowej sonorystycznie strony, Masecki zdecydował się na wykonanie kompozycji na rodzinnym fortepianie marki Steinway, a następnie zarejestrowanie jego dźwięku na stary dyktafon kasetowy.

Muzyk wyjaśnia: nagrany na szumiący dyktafon fortepian staje się innym instrumentem. Szum taśmy i naturalna kompresja stwarzają matową szybę, zza której nie słychać już wypolerowanego salonowca, "króla instrumentów", tylko właśnie rzuca się w oczy szerszy kadr - taki, w którym lepiej widać strukturę całego utworu.

Zobacz więcej na temat: dzieci Jan Sebastian Bach
Czytaj także

Masecki: żongluję muzyką barokową

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 18:00
- Wycinam z tych sonat najmniejsze fragmenty i nimi żongluję - mówi w Dwójce - Znam utwory Scarlattiego dość dobrze, gram je już kilka lat. Są krótkie, łatwo wchodzą w pamięć, więc czasami dekonstruuję i konstruuję świadomie, a czasami puszczam wodze fantazji, pozwalam, żeby podświadomość też działała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach z dyktafonu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 23:40
3 września ukaże się płyta prezentująca "sztukę fugi według Marcina Maseckiego".
rozwiń zwiń