REKLAMA

Staram się uchwycić istotę dzieł Bacha

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:41
Isabelle Faust uważa, że najwierniejszą interpretację dzieła nie uzyska się poprzez używanie instrumentów z epoki, ale zrozumienie intencji kompozytora.
Audio
Isabelle Faust
Isabelle FaustFoto: archiwum NIFC

Niemiecka skrzypaczka dwa lata temu nagrała wszystkie sonaty i partity skrzypcowe Bacha, pierwsza część jest już dostępna, druga ukarze się niebawem.

Isabelle Faust zwierzyła się, że korzysta w swoich wykonaniach z oryginalnych manuskryptów utworów tego kompozytora. Przyznała, że jest dla nie bardzo ważne, by badać, analizować te dzieła. W jej odczuciu muzyk dzięki temu nieustannie się doskonali.

Faust wspominała, że wielu muzyków dorastało wraz dziełami Bacha.  Dodała, że obecnie wykonuje się je inaczej, co jest spowodowane rozwojem wiedzy o muzyce barokowej.

 - Ciągle pracuję nad tym materiałem, jest to muzyka doskonała i ponadczasowa. Można ją interpretować na wiele sposobów – przekonywała w Programie 2 Polskiego Radia.

Dodała, że najważniejsze dla niej było to, by uchwycić jej istotę. Jej zdaniem, każdy muzyk musi znaleźć własny sposób ekspresji.

Isabelle Faust ma w dorobku sporo nagrań muzyki współczesnej. Tłumaczyła, że nie jest łatwo przekonać wydawnictwa do wypuszczania na rynek płyt z muzyką rzadko wykonywaną, współczesną, która nie należy do kanonu.

Na zakończenie rozmowy niemiecka skrzypaczka zwierzyła się, że muzyka to dla niej nie tylko przyjemność, ale esencja życia.

***

Isabelle Faust wystąpi w środę (29.08) z Koncertem skrzypcowym D-dur op. 61 Beethovena w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena.

Rozmawiała Klaudia Baranowska.


Zobacz więcej na temat: Jan Sebastian Bach POLSKA
Czytaj także

Wybitny barokowy kompozytor na nowo

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 09:00
J.S.Bach bohaterem Nostalgiafestival Poznań 2010.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczne rozmowy z Rachel Podger oraz Isabelle Faust

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 19:25
Dwa symbole nowoczesnej wiolinistyki, a jednocześnie artystki biegunowo odmienne. Na wywiady z wybitnymi skrzypaczkami zapraszamy odpowiednio pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Isabelle Faust - skrzypaczka bez granic

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 16:35
- Uwielbiam zmiany i nie mogłabym się ograniczyć do jednej epoki - mówi Klaudii Baranowskiej jedna z najbardziej wszechstronnych współczesnych skrzypaczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brahms Isabelle Faust

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 18:53
Znakomita skrzypaczka wykona skomponowany w 1878 roku Koncert skrzypcowy D-dur op. 77.
rozwiń zwiń