Rozmowy improwizowane: Frank London

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2008 18:00
Rozmowa z nowojorskim trębaczem przeprowadziliśmy w szatni pływalni Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Audio

Z gośćmi rozmów improwizowanych spotykaliśmy się w przeróżnych miejscach. Nietypowy był na przykład dom parafialny w Bielsku-Białej - miejsce, w rozmów z Charlesem Lloydem i Ornette'em Colemanem. W tej dziedzinie jednak nie ma sobie równych szatnia pływalni Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Tam właśnie zdybaliśmy trębacza Franka Londona - współzałożyciela grupy Hasidic New Wave i niezrównanego gawędziarza. Nie mogliśmy zatem nie zapytać o najdziwniejsze miejsce, w którym Frank występował, ale jego odpowiedź szybko przerodziła się w arcyciekawą opowieść i refleksję o sztuce:

Najdziwniejsze miejsce… OK, mam jedno. Związane jest ono ze świetną polską rzeźbiarką, Joanna Rajkowską. Mieszkała kiedyś w Krakowie, teraz w Warszawie, a poznałem ją, gdy studiowała w Nowym Jorku. Joanna zbudowała coś w rodzaju płytkiego basenu, który napełniła jodyną w kolorze krwistej czerwieni. Performance miał polegać na tym, abym nago, grając, przechadzał się w tym basenie. Akurat przeżywałem dość trudny okres, w którym nie wszystko układało się tak, jakbym chciał i wizualna strona tego przedsięwzięcia bardzo na mnie podziałała. Wreszcie zagrałem nie na podstawie kartki z nutami, tylko stałem się częścią dzieła sztuki. A sztuka Joanny zawsze zawiera odniesienia do podstawowych problemów życia.

Ten projekt przypomina biblijną opowieść o przejściu przez Morze Czerwone…

Oczywiście. A najlepsze jest to, że prowokuje do bardzo wielu interpretacji – biblijnych, psychologicznych czy mitologicznych. Na tym polega piękno sztuki abstrakcyjnej. Sama w sobie nie niesie żadnych znaczeń, ale umożliwia ich konstruowanie.

Dalszych rekomendacji Frank London jako rozmówca chyba nie potrzebuje.
Zapraszamy!
Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Zobacz >>> http://franklondon.com/

28 listopada 2008

Czytaj także

Jam session w Dwójce: Stan Getz Quartet w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2009 17:32
2 stycznia 2009, godz. 1:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jam session w Dwójce: Stefan Pasborg - perkusista bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2008 18:14
Zapraszamy na spotkanie z jednym z najlepszych duńskich perkusistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowy improwizowane: Ron Carter

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 17:10
19 marca 2010, godz. 23:15
rozwiń zwiń