Tygiel Kolberga – Białorusini, Polacy i Żydzi. Transmisja koncertu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 12:00
Muzyka i śpiewy związane z trzema narodami, a opisane przez wybitnego etnografa. W poniedziałkowy wieczór zapraszamy na szczególny koncert.
Audio
  • "Koncert obejmuje tereny, które swoim zasięgiem badań objął Oskar Kolberg". Andrzej Bieńkowski zaprasza na Tygiel Kolberga (Poranek Dwójki)
Grupa Z Lasu.
Grupa Z Lasu. Foto: Tomasz Pienicki

Koncert "Tygiel Kolberga – Białorusini, Polacy i Żydzi” to próba zobaczenia tradycyjnej kultury tych narodów przez współczesnych wykonawców, którzy szukają starych dźwięków i tradycyjnego repertuaru. Muzyka i śpiewy, które usłyszymy na koncercie, pochodzą z obszarów, które znalazły się w "Dziełach wszystkich” Oskara Kolberga.

Rok Kolberga w Dwójce>>>

Będą obrzędowe pieśni ze wsi Stoszany z białoruskiego Polesia i zespół Z lasu, który uczy się pieśni od śpiewaczek, jeżdżąc po ukraińskim i białoruskim Polesiu. Wystąpi Kapela Brodów w nowym składzie i nowym repertuarze – będzie to muzyka żydowska, grana na zachodniej Rzeszowszczyźnie. Repertuar żydowski został zebrany przez Witka Brodę u wiejskich muzykantów i z zapisów Kolberga.
Andrzej Bieńkowski, Muzyka Odnaleziona

Na koncert zapraszają Program 2 Polskiego Radia oraz wydawnictwo Muzyka Odnaleziona.

Wykonawcy:
Zespół rekonstrukcyjny Z lasu
Zespół Czabatuchy z Białorusi
Kapela Brodów

Prowadzenie: Andrzej Bieńkowski.

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego – KUP BILET
13 października (poniedziałek), godz. 19.30


Transmisja koncertu na antenie Dwójki!

>>>Andrzej Bieńkowski: są tu pieśni ze wsi, gdzie kołchozowy diabeł mówi dobranoc<<<


Czabatuchy – to zespół występujący przy domu kultury we wsi Stoszany (rejon piński). Śpiewaczki wykonują tradycyjny repertuar obrzędowy i pieśni związane z porami roku (letnie, wiosenne, jesienne) oraz pieśni liryczne.

Skład zespołu:
Nina Androsiuk
Antonina Bobrik
Sofija Popiticz
Walentyna Popiticz
Winera Popiticz
Nadieżna Sziłowiec

Czabatuchy.
Czabatuchy. Fot.: Małgorzata Bieńkowska

***
Grupa Z Lasu to osoby z długoletnim doświadczeniem w praktykowaniu muzyki tradycyjnej, członkinie różnych zespołów, które, zauroczone Polesiem, jeżdżą na Białoruś i Ukrainę w poszukiwaniu dawnych pieśni, ciekawych spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury, archiwizują pieśni i uczą się je śpiewać.
W programie koncertu znajdą się pieśni z Polesia, z terenów Białorusi. Wszystkie utwory zostały zebrane we wsiach białoruskich z obwodu brzeskiego (m.in. z rejonu pińskiego i stolińskiego). Będą to pieśni letnie i jesienne, wykonywane podczas pracy, pieśni wiosenne – obrzędowe, korowodowe, mające zapewnić obfite plony, oraz liryka - pieśni borowe, a także te, które śpiewa się w czasie odpoczynku, a w których o pracy również się wspomina.

Skład zespołu:
Maniucha Bikont
Julita Charytoniuk
Joanna Gancarczyk
Ewa Grochowska
Anna Jakowska
Jagna Knittel
Karolina Podrucka

 

Grupa
Grupa Z Lasu. Fot. Tomasz Pienicki

***
Kapela Brodów/Muzikaim
Kapela Brodów gra od 1992 roku. Składy się zmieniają, ale liderem kapeli jest Witold Broda – skrzypek i badacz muzyki tradycyjnej. To on poszukuje muzycznych ścieżek dla kapeli. Na jej repertuar składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Zachowują oryginalne maniery wykonawcze oraz właściwy muzyce kontekst. Ta muzyka karmi się indywidualnością jej wykonawców; nie tyle cytują, ale opowiadają tę samą, co przed wiekami, historię.
Na koncercie posłuchamy muzyki żydowskiej z Polski, źródłem dla tych opracowań są badania terenowe Witka Brody, wspólne granie z wiejskimi muzykantami, którzy ogrywali żydowskie wesela lub podsłuchiwali ją "pod oknem”. To z ich pamięci przywołany jest ten repertuar. Znajdą się też utwory zapisane przez Oskara Kolberga.
Skład zespołu:
Witek Broda/skrzypce
Iwona Sojka/skrzypce
Marta Maślanka/cymbały
Anatol Broda/basy
Jacek Mielcarek/klarnet, saksofon,taragot
Kuba Mielcarek/kontrabas

 

Witek
Witek Broda. Fot. Piotr Baczewski
Kapela
Kapela Brodów. Fot. Mariusz Cieszewski
Zobacz więcej na temat: folk Oskar Kolberg
Czytaj także

Słynna polska gościnność - Malajkat czyta Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 15:00
Ojciec polskiej etnografii nie szczędzi gorzkich słów ludowi Podlasia. Na szczęście jego mieszkańców cechuje przynajmniej jedna "stara i wspaniała gościnności cnota". W dniu 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga Wojciech Malajkat czytał dzieło jego życia, "Lud..."
rozwiń zwiń
Czytaj także

U Kolberga najwięcej jest bajki magicznej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:00
- Gromadząc bajki z jego zbiorów, starałam się pokazać w nich to, co najbardziej charakterystyczne, czyli przewagę opowieści, która korzysta z cudownych zdarzeń przedmiotów i spraw - opowiadała w Dwójce Elżbieta Millerowa, autorka opracowania zatytułowanego "Aż tu nagle…”.
rozwiń zwiń