Fonogram Źródeł 2014 – werdykt jury!

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 12:30
- W XXI wieku muzycy ludowi doczekali się osobowego traktowania - skomentował listę zwycięzców tegorocznego Fonogramu Źródeł dziennikarz Dwójki Kuba Borysiak.
Audio
  • Piotr Dahlig i Anna Szotkowska o laureatach Fonogramu Źródeł 2014 (Dwójka)
Fragm. okładki albumu Macieja i Katarzyny Szymonowiczów Gajdosze, wyróżnionego w tym roku Nagrodą Specjalną
Fragm. okładki albumu Macieja i Katarzyny Szymonowiczów "Gajdosze", wyróżnionego w tym roku Nagrodą Specjalną Foto: mat. promocyjne

Coraz więcej pojawia się bowiem na rynku płyt-portretów dokumentujących nie jakiś gatunek pieśni czy kulturę regionu, lecz dokonania konkretnego artysty lub muzykującego rodu. Dwa tego typu wydawnictwa wyróżnione zostały przez Jury Fonogramu Źródeł 2014 roku w składzie:

prof. Piotr Dahlig - etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW
dr Weronika Grozdew-Kołacińska - etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
Piotr Kędziorek - dziennikarz Programu 2 PR
Anna Szewczuk - kierownik RCKL, Program 2 PR
Anna Szotkowska - dziennikarz Programu 2 PR

Jurorzy przyznali Nagrodę Specjalną w wysokości 2500 złotych Fundacji Klamra z Żywca za album Macieja i Katarzyny Szymonowiczów "Gajdosze" - imponujące wydawnictwo etnograficzne ukazujące tradycję muzyczną i współczesność beskidzkich gajdoszy.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody: Wydawnictwu In Crudo za monografię "Marian Bujak z Szydłowca. Portret skrzypka" wszechstronnie ukazującą styl i repertuar wybitnego muzyka radomskiego, oraz Wydawnictwu Księży Młyn za album Aldony Jadwigi Plucińskiej "Polskie Zwyczaje Rodzinne" z dołączonymi bezcennymi nagraniami z Archiwum Folkloru Religijnego Instytutu Muzykologii KUL.

Drugą nagrodę otrzymały ex aequo: Stowarzyszenie Krusznia za album "Dorzecze Niemna. Śladami Oskara Kolberga" będący świadectwem żywotności muzycznej tradycji regionów nadniemeńskich oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku- Białej za płytę "Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej" za bogaty obraz kultury dudziarskiej regionu żywieckiego.

Trzecią nagrodę Jury przyznało Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za album "Gdyby Kolberg miał fonograf" za próbę konfrontacji dziedzictwa kolbergowskiego z dwudziestowieczną dokumentacją fonograficzną.

18. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja">>>

Jury z zadowoleniem podkreśla wyjątkowo wysoki poziom nadesłanych fonogramów i przyznaje wyróżnienia dla zespołu Białopotocanie za staranne udokumentowanie kultury tanecznej własnego regionu; dla Wydawnictwa Acte Prealable i Kapeli Marty Cichej za wierne odtworzenie stylu i repertuaru skrzypków sieradzkich; dla Wydawnictwa In Crudo za historyczną dokumentację i przybliżenie atmosfery autentycznego muzykowania na Scenie Korzenie na płycie "I po ścianach. Muzyka z Remontu 1994-96"; dla Fundacji Ważka za umiejętne ukazanie mozaiki kulturowej współczesnego regionu dolnośląskiego na płycie "Od wschodu słońca…".

Zachęcamy do wysłuchania opinii jurorów - Piotra Dahliga i Anny Szotkowskiej - oraz fragmentów wyróżnionych nagrań.

***

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Piotr Dahlig (etnomuzykolog), Anna Szotkowska (dziennikarka Programu 2 PR)

Data emisji: 8.04.2015

Godzina emisji: 12.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mm/jp

Czytaj także

Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2015. Szczęśliwa trzynastka!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 14:30
Na liście wykonawców, których usłyszymy w dniach 15-16 maja tego roku, znalazło się ostatecznie trzynaście zespołów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed Nową Tradycją 2015. Zobacz, co działo się rok temu!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 17:06
Już w maju po raz kolejny udowodnimy, że polska muzyka ludowa ma się dobrze i inspiruje kolejne pokolenia artystów. Zanim jednak muzycy zmierzą się o główny laur festiwalu Nowa Tradycja, obejrzyj, jak graliśmy w 2014!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj finalistów "Folkowego Fonogramu Roku"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 15:00
Poznaj płyty zgłoszone do Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł 2014.
rozwiń zwiń