Wideo: Koncert Zespołu MOSAIC z udziałem Weroniki Grozdew i Marii Bienias

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 23:46
28 stycznia 2010
Zespół MOSAIC funkcjonuje na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej. W repertuarze grupy znajdują się barwne autorskie aranżacje utworów z różnych tradycji i czasów. Szczególnie chętnie MOSAIC sięga po archaiczne motywy z tradycji polskiej. W skład zespołu wchodzą muzycy znani z warszawskiej sceny folkowej, ale nie stroniący od innych gatunków muzycznych. Grają na zrekonstruowanych instrumentach dawnych (fidel i flety średniowieczne) oraz instrumentach tradycyjnych, jakich do tej pory używa się w różnych zakątkach świata (dudy galicyjskie, lutnia arabska czy orientalne instrumenty perkusyjne). W roku 2008 MOSAIC został laureatem trzeciej nagrody na XI Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. Ponadto Jolanta Kossakowska, skrzypaczka i wokalistka zespołu otrzymała nagrodę specjalną – Złote Gęśle.  MOSAIC ma na swoim koncie zwycięstwo na festiwalu Mikołajki Folkowe 2008 i występ podczas Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu Skrzyżowanie Kultur MOSAIC zagrał na wspólnym koncercie z Al Andaluz Project.


W skład zespołu wchodzą:

Jolanta Kossakowska
fidel średniowieczna, gęśle, śpiew

Zofia Janiczek

dudy galicyjskie, flety, instrumenty perkusyjne, śpiew

Wojciech Lubertowicz

bębny obręczowe, udu

Mateusz Szemraj
lutnia arabska, cymbały, gitara

Sebastian Wielądek
lira korbowa, dudy, flety, duduk


Weronika Grozdew-Kołacińska od kilkunastu lat współtworzy projekty muzyczne na pograniczu stylów i kultur, współpracując z takimi zespołami i artystami jak: Sarakina, Swoją Drogą, Sine Nomine, Village Kollektiv, Kapela do Szymanowskiego, Zespół Polski Marii Pomianowskiej, Lao Che, Frutti di Mare, Masala, Mosaic, Sharena, Transglobal Underground, Piotr Salaber, Teatr La M.ort. Jest wielokrotną laureatką konkursu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”
[2000 – I nagroda na festiwalu „Mikołajki Folkowe” w Lublinie (Sarakina); 2001 – III nagroda na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (Sarakina); Folkowy Fonogram Roku 2001 za płytę Sarakina Sarakina; 2002 – Grand Prix na festiwalu „Nowa Tradycja” (Swoją Drogą); Folkowy Fonogram Roku 2004 za płytę Swoją Drogą art. pl.; 2007 – II nagroda Radiowego Centrum Kultury Ludowej na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (Kapela do Szymanowskiego); 2 nominacje do nagrody Fryderyk (Swoją Drogą i Village Kollektiv)]

Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Muzykologii), dr nauk humanistycznych (etnomuzykologia). Uczestniczy w międzynarodowych konferencjach naukowych. Jest członkiem International Council for Traditional Music (UNESCO) oraz jurorem na przeglądach folklorystycznych w Polsce. Wykłada w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW oraz w Instytucie Muzykologii UW (podyplomowe studium etnomuzykologii), wcześniej w Instytucie Muzykologii KUL. Współpracuje z Instytutem Sztuki PAN (Archiwum Fonograficzne) oraz  Muzeum Powstania Warszawskiego. Prowadzi warsztaty śpiewu etnicznego.

Maria Bienias pochodzi z Woli Koryckiej na Mazowszu. Jest znakomitą gawędziarką,  śpiewaczką i twórczynią ludową.  Osobą  ciepłą, serdeczną,  czerpiącą radość z kontaktu z ludźmi.  Niespełnione marzenie zostania nauczycielką  realizuje  ucząc pieśni i przekazując swoją wiedzę dzieciom i młodzieży,  miłośnikom tradycji,  którzy odwiedzają  jej  gościnny dom.
 W swoim  repertuarze ma przeszło kilkaset pieśni weselnych, religijnych,  ballad, pastorałek i kołysanek. Z wielką pasją opowiada o dawnym życiu wsi,  obrzędach i zwyczajach,  które przenosi również na scenę, pisząc scenariusze do przedstawień Teatru Obrzędowego.  Jest laureatką Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzy Dolnym nad Wisłą.  Nagrania Marii Bienias umieszczone zostały na płytach serii Muzyka źródeł („Ballady”, „ Mazowsze II”, „ Kołysanki i  pieśni dziecięce”).