Michał Górczyński: wiele inspiracji, wiele twarzy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 20:16
- Pamiętam swoją pierwszę lekcję gry na klarnecie w szkole podstawowej. Nauczyciel polecił mi ćwiczyć dźwięk G, ale ja szybko zacząłem szukać innych dźwięków. Nadal lubię zgłębiać możliwości brzmieniowe klarnetu - mówił artysta w audycji "Źródła".
Audio
  • Maria Baliszewska rozmawia z muzykiem Michałem Górczyńskim (Dwójka/Źródła)
Michał Górczyński
Michał GórczyńskiFoto: Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

- Zawsze ważne było dla mnie odnoszenie się do różnych kultur z całego świata. Co ciekawe, klarnet w każdej z nich brzmi inaczej, inaczej się na nim gra. Z tego chyba wyrósł projekt Muzyki do Języków - tak Michał Górczyński tłumaczył genezę powstałej cztery lata temu inicjatywy muzycznej, w której interpretuje różne języki świata poprzez muzykę.

- Zacząłem od płyty inspirowanej językiem jidysz, sięgnąłem też do farsi, japońskiego, angielskiego, a teraz pracuję nad materiałem do języka indonezyjskiego. Mistycyzm obecny w muzyce pokazał mi, że poprzez nią można osiągnąć porozumienie z każdym człowiekiem, nawet pochodzącym z najdalszych kultur - tłumaczył artysta.

Michał Górczyński opowiedział też o połączeniu klarnetu i kory afrykańskiej, czyli współpracy z Bubą Badiye Kuyathe, o swoich występach na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a także o tym, dlaczego dzięki klarnetowi można podróżować. Jak wykorzystuje obce języki w swojej twórczości? Więcej o tym w zapisie audycji.


***

Michał Górczyński - klarnecista i kameralista, kompozytor, autor muzyki filmowej i teatralnej, autor instalacji i audycji radiowych. Urodzony 30 kwietnia 1977 w Warszawie. W 2003 ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Koncertował podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", z Polską Orkiestrą Radiową, z Orkiestrą kameralną Miasta Tychy AUKSO czy Kwartetem Śląskim. Od 2002 współtworzy zespół muzyki współczesnej Kwartludium, jako muzyk improwizujący współpracował m.in. z Peterem Kowaldem, Johnem Edwardsem, Zdzisławem Piernikiem, Mikołajem Trzaską, Pawłem Szamburskim, Wacławem Zimplem, Joe McPhee, Andrzejem Izdebskim, Bubą Badiye Kuyathe czy z zespołami: Cukunft, Pink Freud, Bastarda.

Specjalizuje się w grze na klarnecie basowym.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Maria Baliszewska

Gość: Michał Górczyński (muzyk)

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 15.15


at

reklama

Czytaj także

Michał Górczyński i nowe płyty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 11:00
Nowej muzyki, którą chcemy się z Państwem podzielić, nazbierało się mnóstwo. Zapraszamy do wysłuchania grudniowego magazynu "Rozmów Improwizowanych".
rozwiń zwiń