X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ola Zbroja: tak w mieście, jak i na wsi tęsknimy za kulturą rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 16:41
Gośćmi sobotniego "Poranka Dwójki" były autorki premierowej publikacji "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi", wyjątkowego projektu reporterskiego.
Audio
  • Przedpremierowa rozmowa z autorkami książki "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi" (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Ola Zbroja i Agnieszka Pajączkowska zjeździły Mazowsze w poszukiwaniu opowieści o różnych aspektach życia na wsi. Rozmawiając z napotkanymi po drodze kobietami i badając ich spojrzenie na życie, stworzyły poruszającą wizję relacji między mieszkankami wsi i miast i tego, na ile światy te są od siebie odległe we współczesnej polskiej rzeczywistości.

- Naszym punktem wyjścia było unikanie pojęcia egzotyki w stosunku do wsi. Chciałyśmy wyeksponować wątek spotkań, a opowieść, ktorą udało się nam zbudować, obrazuje raczje zacieranie się różnic pomiędzy miastem a wsią i wydobywanie wątków im wspólnych - tłumaczyła Ola Zbroja.

Jak podkreślają autorki, kierowały się przekonaniem o istnieniu podwójnej niesłyszalności dotyczącej badanej przez nie grupy społecznej: mowa jest tu bowiem jednocześnie o problemach kobiet, jak i mieszkanek wsi, czyli grup mniej eksponowanych np. w mediach.


Okładka książki "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi" Okładka książki "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi"

W jaki sposób więc zabrać się do opracowania tego tematu? Tłumaczyła to Agnieszka Pajączkowska: - Pojechałyśmy w podróż wokół granic Mazowsza, bohaterki spotykałyśmy w drodze: przy sklepach, płotach, w trakcie pracy w ogrodach czy jazdy rowerem. Pytałyśmy, dyskutowałyśmy, odpowiadałyśmy na pytania.

Zainteresowanie - jak się okazało - było obopólne: - Nas też pytano o doświadczenie i sposób życia, bo różnice między 30-letnią, samodzielnie utrzymującą się, niezamężną czy bezdzietną freelancerką a mieszkanką wsi istnieją, ale mogą być punktem wyjścia do ciekawej rozmowy - podkreślały autorki książki "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi".

Efektem spotkań mających konfrontować ze stereotypami na temat kobiet i ich życia było potwierdzenie obserwacji socjologicznych o wyludnianiu i feminizowaniu się wsi, a także towarzyszącej temu samotności.

Jak mówiła Ola Zbroja, tym wyraźniej pokazuje to nostalgię za dawnymi wiejskimi zwyczajami: - To, jak łatwo nawiązywałyśmy relacje, dowodzi, jak wielka jest w nas tęsknota za wspólnotowością i kulturą rozmowy.

Szczegóły publikacji, która swoją premierę ma 13 lutego, w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Ola Zbroja, Agnieszka Pajączkowska (autorki książki "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi")

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 9.25

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie rodzinne na Podlasiu dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 09:00
Dawne wiejskie zabawy i zabawki, wymiana doświadczeń dzieciństwa i rodzicielstwa oraz historie, które łączą pokolenia - to elementy rosnącej inicjatywy "Między pokoleniami. Etnografia i dziedzictwo".
rozwiń zwiń