Kapela ze Wsi Warszawa - International village band

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 10:00
Holandia, Łotwa, Słowacja, Hiszpania, Belgia, Niemcy, Chorwacja, Węgry, Turcja… Wszędzie tam usłyszeć można „Uwodzenie” Kapeli ze Wsi Warszawa. Album święci triumfy nie tylko w zagranicznych audycjach. Warto przypomnieć, że przez 2 miesiące z rzędu utrzymywał się na I miejscu Music Charts Europe, ostatnio został także doceniony przez publiczność, zdobywając nagrodę Wirtualne Gęśle za najlepszy album. Co złożyło się na międzynarodowy sukces „Uwodzenia”? Spytaliśmy zagranicznych dziennikarzy i krytyków muzycznych!
Audio
  • Kapela ze Wsi Warszawa święci międzynarodowe tryumfy! (Dwójka/Poranek Dwójki)
Kapela Ze Wsi Warszawa
Kapela Ze Wsi WarszawaFoto: mat.pras.

Z pewnością Kapela ze Wsi Warszawa swój międzynarodowy sukces wypracowywała przez lata, tworząc swój wyjątkowy, rozpoznawalny wśród słuchaczy, sznyt. Niemniej, to właśnie "Uwodzenie" uwiodło dziennikarzy muzycznych i słuchaczy z różnych części świata. Nasi rozmówcy w albumie tym czują swoistą organiczność, tęsknotę do natury, która ostatnimi czasy zdaje się pobrzmiewać w nas jeszcze intensywniej. Artystów Kapeli ze Wsi Warszawa cechuje także niezwykła wrażliwość w interpretowaniu muzyki tradycyjnej, z troską o dziedzictwo, ale i umiejętnością przekierowania jej na nowe tory...

- Przede wszystkim muszę powiedzieć, że uważam Kapelę ze Wsi Warszawa za najlepszy zespół world music z Europy Wschodniej. W swojej karierze w znakomity sposób połączyli polską muzykę tradycyjną z innymi gatunkami a z każdym nowym albumem wprowadzają coś zupełnie nowego. Gram przynajmniej jedną ich piosenkę na każdej imprezie muzycznej, którą prowadzę  stwierdza z entuzjazmem Emir Fulurija, dziennikarz radiowy z Zagrzebia  W ciągu 20 lat kariery Kapela stworzyła swoje unikalne, rozpoznawalne brzmienie. To pierwsza płyta, która tak mocno wpisuje się w koncept ochrony przyrody, obronie naturalnych rzek i przetrwaniu kulturowych ekosystemów współtworzonych przez rzeki.

László Marton z Civil Radio uważa, że Kapela dotarła na szczyt dzięki swoim muzycznym podróżom przez północ, wschód, aż na księżyc.

- To jakaś magia. Tradycyjna wiejska muzyka w ich interpretacji, nie dość że świeża i oryginalna, ma wymiar nadprzyrodzony, kosmiczny. Słuchając „Uwodzenia” miałem autentyczne wrażenie, że to co słyszę, to meandry Wisły. Ale słyszałem też płynące w tej muzyce krew, łzy. Dla mnie to album idealny – strumień płynący między wybrzeżami muzyki wiejskiej i miejskiej, tradycyjnej i nowoczesnej, wschodniej i zachodniej.

Dziennikarz muzyczny Ahmed Ulug ze Stambułu uważa „Uwodzenie” za jedną z najlepszych płyt, jakie słyszał… w ciągu ostatnich kilku lat! Szczególnie urzekła go ekstremalnie progresywna, futurystyczna muzyka.

- Lubię, gdy muzyka tradycyjna patrzy w przyszłość, do przodu. A z jej przetworzenia powstaje nowoczesne, współczesne brzmienie. Kapela robi to od wielu lat. Za każdym razem podnosi poprzeczkę wyżej, unika przy tym wtórności – dodaje turecki dziennikarz.

László Marton dodaje:

- Jako osoba odpowiadająca za muzykę świata na Sziget Festival, mocno wgłębiłem się w polską world music. Gościłem m.in. takie Kroke, DagaDana, Zakopower. Zawsze jednak wracam do Kapeli ze Wsi Warszawa.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Materiał przygotował: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 15.05.2021

Godzina emisji: 9.40