Skarby zbierane oddolnie i po cichu. Co kryją archiwa społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 11:00
Archiwa społeczne są głęboko osadzone w przestrzeni, w której działają. Oprócz systematycznej pracy związanej z gromadzeniem zbiorów, wychodzą naprzeciw swojej społeczności i angażują ją w swoje działania.
Audio
 • Katarzyna Ziętal i Joanna Łuba zapraszają na Kongres "Otwórz archiwum, uruchom społeczność!" - 24-25 września 2021
plakat wydarzenia
plakat wydarzeniaFoto: CAS

Ich bogactwa dotyczyć będzie Kongres „Otwórz archiwum, uruchom społeczność!” Centrum Archiwistyki Społecznej. Celem jest zachęcanie do otwierania archiwów – nie tylko w sensie zakładania nowych, ale także otwierania się już istniejących na nowe wyzwania związane z projektami w społecznościach. W ramach Kongresu poznać można archiwalne projekty realizowane wspólnie z mieszkańcami oraz różne podejścia do dokumentowania mikrohistorii, a także narzędzia do tworzenia i rozwijania archiwów, wymienicie się doświadczeniami i nawiążecie współpracę z osobami angażującymi się w prowadzone lokalnie działania z zakresu archiwistyki społecznej. O szczegółach w "Poranku Dwójki" opowiedzą Katarzyna Ziętal i Joanna Łuba z CAS.

Do tego:

 • szczegóły najnowszej płyty z udziałem słynnej Sainkho Namtchylak, "MINIM feat. Sainkho" z udziałem Grzegorza Tarwida, Alberta Karcha, Andrzeja Święsa i Kuby Wójcika
  Posłuchaj
  04:50 minim sainkho.mp3 MINIM feat. Sainkho
  21 września swoją premierę miał album "Manifesto". Płyta jest zapisem koncertu kwintetu Kuby Wójcika i tuwińskiej artystki Sainkho Namtchylak, który odbył się w sobotni wieczór 30 listopada 2019 roku w warszawskim Klubie SPATiF. O albumie opowiada lider współpracującej z Sainkho grupy MINIM, gitarzysta i kompozytor, twórca muzyki jazzowej w wydaniu awangardowym - Kuba Wójcik.
 • W Jeleniej Górze i okolicach od czwartku trwa 20. Krokus Jazz Festiwal. O tym, co się tam dzieje, mówią skrzypaczka Amalia Obrębowska i dyrektorka artystyczna Krokus Jazz Festiwal Karolina Juzwą.
  Posłuchaj
  04:34 krokus jazz.mp3 Relacja z 20. Krokus jazz Festiwal
   
 • odwiedzamy gminę Boguchwała, gdzie panuje właśnie projekt "Odnowa tradycji tanecznych w Gminie Boguchwała".
  Posłuchaj
  08:37 [ PR2]PR2 (mp3) 25 wrzesień 2021 08_38_55 Boguchwała.mp3 O projekcie mówi jego koordynator Wojciech Dulski
   
 • spotkanie z kolejną mniejszością mieszkającą w Polsce - Wietnamczykami w naszym cyklu "Mikrozbliżenia"
 • Maciej Filipczuk zapra
  42:29 [ PR2]PR2 (mp3) 25 wrzesień 2021 08_38_55 filipczuk.mp3 Maciej Filipczuk zaprasza na festiwal Radykalna Kultura Polska
   
  mat. pras. mat. pras.
 • W Poranku Dwójki przenosimy się także do samego centrum Zakopanego, serca rodzimej kultury, do willi Czerwony Dwór. 17 września odbył się tam wernisaż wystawy pokonkursowej Oblicza Frasobliwego. O tym, co czeka tam na widzów, Ewie Piszczek opowiedziała Maria Kukuc-Frączysta.
  Posłuchaj
  03:50 Oblicza Frasobliwego.mp3 Wystawa Oblicza Frasobliwego w Zakopanem
   

  - Przepiękne malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie, płaskorzeźba, prace wykonne przez artystów z całej Polski! - opowiadała Maria Kukuc-Frączysta. - To już drugi konkurs, poprzednia edycja nosiła tytuł "Madonny Podhalańskie", a skala przedsięwzięcia przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Prace zaskakiwały formą, wyobrażeniem Frasobliwego. Postać Chrystusa Frasobliwego to symbol dawnej rzeźby ludowej w całej Polsce, chcieliśmy odświeżyć ten temat.

  Konkurs przeznaczony był dla twórców nieprofesjonalnych. Na konkurs wpłynęło 52 rzeźby 31 autorów oraz 64 obrazy 42autorów. W kategorii rzeźby i płaskorzeźby pierwszą nagrodę wygrał Jan Zięder za rzeźbę Chrystus Frasobliwy, w kategorii malarstwa na szkle: Zofia Fortecka za pracę „Chrystus Frasobliwy”, a nagrodę specjalną Księdza Infułata Stanisława Olszówki za wyjątkową ekspresję płaskorzeźby jury przyznało Wiktorowi Jagódce za pracę „Wizerunek Jezusa Frasobliwego”. Wystawę Oblicza Frasobliwego w Czerwonym Dworze w Zakopanem można oglądać do 30 października.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 8.10

.