Bester Quartet - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 07:00
Zespół fenomen na światowym rynku muzycznym! Bester Quartet wystąpił 1 marca w Koncercie Urodzinowym radiowej Dwójki.
Audio
Bester Quartet - Koncert Urodzinowy Dwójki
Bester Quartet - Koncert Urodzinowy DwójkiFoto: Wojciech A.Jurzyk/PR


- Początki The Cracow Klezmer? Po prostu, grywaliśmy na Kazimierzu krakowskim po różnych knajpkach. Tak szlifowaliśmy swój styl – mówił w "Żródłach" Jarosław Bester. - Było to bardzo dobre, bo dużo nas nauczyło: odwagi, luzu w muzyce… Popchnęło nas to do poszukiwania nowych pomysłów. Poznaliśmy tradycję muzyki klezmerskiej i zaczęlismy na tej bazie tworzyć nowe elementy, które pozwoliły nam wyjść poza krąg klezmerski.

Muzyka klezmerska oparta jest na tradycji ustnej. Członkowie zespołu The Cracow Klezmer Band są jednak klasycznie wykształconymi muzykami, przyzwyczajonymi raczej do pracy z nutami. - Wszystkie utwory są na początku w nutach, a potem w głowie, oczywiście poza improwizacjami – odsłaniał kulisy pracy lider zespołu.

Jarosław Bester opowiadał w audycji Kuby Borysiaka o współpracy z legendarną wytwórnią Johna Zorna i z Grażyną Auguścik, o nagrywaniu płyt i "nowej muzyce klezmerskiej".

Grupę Bester Quartet tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni: Jarosław Bester, Mikołaj Pospieszalski, Oleg Dyyak i Jarosław Tyrała. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera.

Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na kompozycjach własnych lub też przygotowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego, zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie.

Zapraszamy do obejrzenia wideo z koncertu oraz galerii zdjęćCzytaj także

Jarosław Bester: wszystko jest w nutach.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 17:23
The Cracow Klezmer Band istnieje od 15 lat – obecnie nosi nazwę Bester Quartet. Z okazji 75-lecia Dwójki rozmawialiśmy z liderem zespołu, Jarosławem Besterem.
rozwiń zwiń