Jarosław Bester: wszystko jest w nutach.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 17:23
The Cracow Klezmer Band istnieje od 15 lat – obecnie nosi nazwę Bester Quartet. Z okazji 75-lecia Dwójki rozmawialiśmy z liderem zespołu, Jarosławem Besterem.
Audio
Bester Quartet
Bester QuartetFoto: materiały promocyjne

- Początki The Cracow Klezmer? Po prostu, grywaliśmy na Kazimierzu krakowskim po różnych knajpkach. Tak szlifowaliśmy swój styl – mówił w "Żródłach" Jarosław Bester. - Było to bardzo dobre, bo dużo nas nauczyło: odwagi, luzu w muzyce… Popchnęło nas to do poszukiwania nowych pomysłów. Poznaliśmy tradycję muzyki klezmerskiej i zaczęlismy na tej bazie tworzyć nowe elementy, które pozwoliły nam wyjść poza krąg klezmerski.

Muzyka klezmerska oparta jest na tradycji ustnej. Członkowie zespołu The Cracow Klezmer Band są jednak klasycznie wykształconymi muzykami, przyzwyczajonymi raczej do pracy z nutami. - Wszystkie utwory są na początku w nutach, a potem w głowie, oczywiście poza improwizacjami – odsłaniał kulisy pracy lider zespołu.

Jarosław Bester opowiadał w audycji Kuby Borysiaka o współpracy z legendarną wytwórnią Johna Zorna i z Grażyną Auguścik, o nagrywaniu płyt i "nowej muzyce klezmerskiej".

***

Bester Quartet - jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera.

Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na kompozycjach własnych lub też przygotowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego, zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie.

Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha i inni.

Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach oraz klubach muzycznych, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Ukrainie, Węgrzech, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech oraz Kanadzie.

Zespół wydał sześć płyt:

1.De Profundis (TZ 7143)
2.The Warriors (TZ 7157)
3.Bereshit (TZ 7183)
4.Sanatorium under the Sign of the Hourglass (TZ 7349)
5.Balan (TZ 7358)
6.Remembrance (TZ 8116)

 

Bester Quartet tworzą:
Jarosław Bester - akordeon
Jarosław Tyrała - skrzypce
Oleg Dyyak - akordeon, klarnet, instrumenty perkusyjne
Mikołaj Pospieszalski - kontrabas
Czytaj także

Zaczęło się od Warszawy II

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 13:13
Przygotowania do pewnych wyjątkowych urodzin oraz konkurs dla miłośników Mazowsza i Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weź udział w Koncertach Urodzinowych Dwójki - odbierz bezpłatne wejściówki!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 10:00
1 i 2 marca z okazji 75. urodzin Dwójki w radiowych studiach odbędą się koncerty. Muzyka klasyczna, jazz, folk, awangarda - każdy znajdzie coś dla siebie!
rozwiń zwiń