Cytra nie z tego świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 16:25
Cytra pojawiła się na festiwalu Nowa Tradycja w 2005 roku za sprawą Grzegorza Tomaszewskiego.- Cytra to rzeczywiście instrument z kosmosu – mówił w Dwójce cytrzysta.
Audio
Grzegorz Tomaszewski
Grzegorz TomaszewskiFoto: Andrzej Łojko

 – To instrument z innego kosmosu muzycznego, ponieważ Polska nie jest krajem, który ma szczególnie bogatą tradycję gry na tym instrumencie. Ale już w krajach sąsiednich mamy wiele  występujących tam modeli cytr a tradycja muzykowania była żywa do II wojny światowej, potem się załamała. W Słowenii na przykład po II wojnie światowej gra na cytrze była zakazana, bo kojarzyła się z hitlerowskim okupantem - mówił w Dwójce Grzegorz Tomaszewski.

Fascynacja Grzegorza Tomaszewskiego cytrami zaczęła się w 1982 roku i przez trzydzieści lat nie zmalała. Brzmienie tych instrumentów jest fascynujące, a gość "Źródeł" posługuje się kilkoma modelami, które różnią się barwą brzmienia i możliwościami technicznymi. Można na nich grać palcami, pałkami, smyczkami…

Rozmawiała Anna Szotkowska.

Czytaj także

Źródła: Kapela z Bud Łańcuckich

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2008 12:00
Zaprasza Maria Baliszewska
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Tomaszewski i jego magiczne cytry

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 12:13
Cytra to instrument o niezwykłym dźwięku i bogatych możliwościach wyrazowych. Występuje w wielu odmianach, a pobudzana do życia smyczkiem jest źródłem fascynujących doznań artystycznych.
rozwiń zwiń