REKLAMA

Nastrojowa podróż przy dźwiękach Musica Popular (Afro) Brasileira

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 10:00
Długa kariera Mateusa Alelui jako muzyka, autora tekstów i badacza panafrykańskiego pochodzenia muzycznego Brazylii rozpoczęła się w latach 70. w jego rodzinnym mieście Cachoeira w Bahia, kiedy dołączył do wpływowego zespołu Os Tincoãs, jednej z pierwszych grup, elementy do brazylijskiej muzyki popularnej.
Mateus Aleluia
Mateus AleluiaFoto: mat. prasowe

W 1983 r. wyjechali do Angoli na zaproszenie rządu, aby pracować nad projektem badań kulturowych. Aleluia postanowiła zostać i ostatecznie spędziła tam dwie dekady, kontynuując badania antropologiczne w całym kraju. Jego powrót do Brazylii oznaczał początek późnego rozkwitu działalności, w ramach którego wydał trzy uznane albumy, z których ostatni, Olodurum, w którym ponownie spotyka się z legendarnym pianistą João Donato, został okrzyknięty jego największym dotychczasowym dziełem. Duchowa muzyka ludowa z głębokiej studni doświadczenia. W audycji przypomnimy jego koncert z WOMEX w Porto 2021.

Do tego szybka wycieczka do Rudolstadt - czego warto posłuchać na największym niemieckim festiwalu world music? Oprócz reprezentującej nas Wernyhory świetne zespoły afrykańskie - Santrofi czyli młodzi wirtuozi highlife'u z Ghany, Groupe RTD Djibouti (zespół Radia i Telewizji Dżibuti, pierwszy raz grupa z tego kraju koncertuje na tournee poza Dżibuti, autorzy świetnej płyty "Dancing Devils of Djibouti"), muzyka joropo llanero z Kolumbii czyli zespół Cimarrón.

Poza tym zabrzmią: Ano Nobo Quartet "The Strings of Sao Domingo", nowa płyta Oumou Sangare "Timbuktu", Asmara Allstars czyli muzycy z Erytrei, a na koniec koncert na nocną porę - nastrojowa Musica Popular (Afro)Brasileira w wykonaniu Mateusa Alelui, podróż przez afrobrazylijskie wierzenia i ich historię w Brazylii.

 ***

Na audycję "Nocna strefa" w sobotę (9.07) w godz. 23.00-1.00 zaprasza Magdalena Tejchma.

Czytaj także

"Nocna Strefa" i nowości afrykańskiego world music

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 08:00
Pierwsze "etniczne" wydanie nowej letniej audycji "Nocna Strefa" będzie przeglądem najlepszej muzyki z Czarnego Lądu. Wśród niej nowości, m.in. Mulatu Astatke & The Black Jesus Experience z płyty "To Know WIthout Knowing" i Oumou Samgare z najnowszego albumu "Acoustic".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Sycylii po Epir i Kostelek. Muzyczne nowości z zakątków Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 08:00
W piątkowym muzycznym spotkaniu w "Źródłach" posłuchaliśmy m.in. sycylijskich kobiecych pieśni w wykonaniu Matilde Politi czy międzypokoleniowego duetu wirtuozów z Epiru - Petroloukasa Halkiasa i Vasilisa Kostasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiele wcieleń muzyki angolskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 08:00
Muzyka Angoli współcześnie kojarzy się głównie z kuduro - tanecznym, elektronicznym brzmieniem młodej generacji Angolczyków. Jednak Angola to także semba, kizomba i wiele odmian muzyki powstałej na bazie muzyki afrokubańskiej.    
rozwiń zwiń