REKLAMA

Musica Brasileira!

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 01:01
Sierpniowe, sobotnie noce należy celebrować muzyką i tańcem. Magdalena Tejchma przygotowała set specjalnie na taką okazję! Przed nami noc z czołowymi głosami brazylijskiej muzyki popularnej!  
Audio
Tradycyjny taniec quadrilha podczas Festa Junina w Brazylii
Tradycyjny taniec quadrilha podczas Festa Junina w BrazyliiFoto: Shutterstock

Sessa, czyli Sergio Cabral z São Paulo, eksploatuje to, co najpiękniejsze w muzyce brazyliskiej - zmysłowość, marzycielskość, połączone z tropicalią, bossą i sambą. Płyta Estrela Acesac jest jak oniryczna podróż w czasie do najlepszych lat Musica Popular Brasileira.

Natomiast Salvador de Bahia, najbardziej „afrykański” region Brazylii, to rodzinne miasto Luedji Luny, młodej wokalistki celebrującej afrobrazylijskie dziedzictwo. Jej rodzice, polityczni aktywiści, nazwali ją „Luedji” w hołdzie królowej ludu Lunda z Konga i Angoli. W audycji „Nocna Strefa czeka na nas także fragment koncertu Luedji Luny z Rudolstadt Festival 2019.

Ponadto wybierzemy się, po sąsiedzku, do Peru, gdzie od lat arfroperuwiańską sztukę perkusyjną kultywuje rodzinny zespół Los Hermanos Ballumbrosio. Ich płyta została wydana w serii „Perspectives on Afro​-​Peruvian Music„, w której ukazał się rowniez album „Hecichero” Juana Medrano Cotito - perkusisty i kompozytora wielu zespołów afroperuwiańskich w tym ansamblu Suzany Baki i Peru Negro. Kto natomiast chce odpocząć od muzyki afro i południowoamerykańskiej - nowy album „Awad” duetu Shadi Fathi & Bijan Chemirani.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 20.08.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Wiele wcieleń muzyki angolskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 08:00
Muzyka Angoli współcześnie kojarzy się głównie z kuduro - tanecznym, elektronicznym brzmieniem młodej generacji Angolczyków. Jednak Angola to także semba, kizomba i wiele odmian muzyki powstałej na bazie muzyki afrokubańskiej.    
rozwiń zwiń