X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbigniew Herbert nie przestaje prowokować

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 18:00
– Wydawało się, że dzieło Herberta zostało już opisane i stało się kanoniczne. Tymczasem ono wciąż budzi wielkie emocje. Herbert wciąż żyje w naszej przestrzeni myślowej – mówił w Dwójce Andrzej Franaszek w dniu 90. rocznicy urodzin autora "Pana Cogito".
Audio
  • Zbigniew Herbert nie przestaje prowokować. Andrzej Franaszek o dziele pisarza (Poranek Dwójki)
Zbigniew Herbert, w swoim warszawskim mieszkaniu w 1963 r.
Zbigniew Herbert, w swoim warszawskim mieszkaniu w 1963 r.Foto: PAP/Cezary Langda

Zobacz serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl >>>

Andrzej Franaszek jest jednym z uczestników konferencji "Zbigniew Herbert a ruch myśli", która trwa w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej, a zorganizowana została przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową. W swoich wystąpieniach i podczas dyskusji goście spotkań zastanawiają się, na ile twórczość pisarza - 15 lat po jego śmierci - może wprawić w ruch nasze myślenie, na ile może być dla nas inspiracją.

– Okazuje się, że twórczość Herberta całkiem dobrze radzi sobie z tym zadaniem – ocenił Andrzej Franaszek, literaturoznawca, krytyk literacki i redaktor Programu 2 Polskiego Radia. – Myśli w czasie tych dyskusji ruszają się szybko, czasem wręcz furczą jak strzały lub groty włóczni. Polemiki bywają bardzo gwałtowne. Dzieło, które wydawało się kanoniczne, wielokrotnie opisywane, prowokuje do bardzo skrajnych odczytań i budzi dużo emocji. To najlepszy dowód na żywą obecność Herberta w naszej przestrzeni myślowej – powiedział.

90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta w Dwójce >>>

Konferencja to nie tylko referaty grona specjalistów, lecz także otwarte panele dyskusyjne, na które przychodzą zwykli czytelnicy. Rozmowy toczą się wokół dzieła Zbigniewa Herberta w kontekście innych dziedzin życia duchowego i społecznego. Do tej pory dyskutowano o poezji i próbach chwytania rzeczywistości, a także o poezji i polityce. I choć wątek polityczny wydawał się kiedyś bardzo ważny w "późnej osobowości" twórcy, dziś niemal się nie pojawia.

– Rozmowy toczą się na temat jego stosunku do sztuki, pojmowania jej sensu, wątków pojawiających się w jego prywatnej mitologii. Większość dzieła Herberta świetnie radzi sobie bez zmieniających się kontekstów polityczno-historycznych – zauważył Andrzej Franaszek. – Timothy Garton Ash zastanawiał się wczoraj, jak kontekst polityczny wpływa na twórczość, i doszedł do wniosku, że o ile w przypadku pisarzy drugorzędnych i nawet pierwszorzędnych kontekst ten ma pewne znaczenie, o tyle w przypadku pisarzy naprawdę wybitnych jest nieistotny – mówił.
Z gościem "Poranka Dwójki" rozmawiał Piotr Kędziorek.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90. urodziny Zbigniewa Herberta w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 13:00
- Uważam, że każdy człowiek nie jest w istocie tym, kim jest, ale tym, kim chciałby być - powiedział niegdyś Poeta w ekskluzywnym wywiadzie dla Polskiego Radia. Z okazji rocznicy urodzin Herberta zapraszamy do wysłuchania rozmów o jego życiu i twórczości oraz fragmentów jego dzieł, czytanych również przez samego autora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Król mrówek", ostatnia książka Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 17:30
"Króla mrówek" opublikowano już po śmierci Zbigniewa Herberta. Poeta pracował nad zawartymi tam tekstami przez ostatnich dwadzieścia lat swojego życia. Z okazji 90. rocznicy urodzin artysty w cyklu "To się czyta" fragmenty książki czytał Adam Ferency.
rozwiń zwiń