Ukrywałam, że jestem wnuczką Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 07:45
- W szkole podstawowej, kiedy były akademie ku czci i wytaczano dziadka na scenę, ukrywałam się, chciałam być jak inne dzieci - wspominała Ewa Zawistowska, wnuczka poety.
Audio
  • Ewa Zawistowska wspomina swojego dziadka Władysława Broniewskiego (Wybieram Dwójkę)
Władysław Broniewski ze swoją córką Anną, matką Ewy Zawistowskiej
Władysław Broniewski ze swoją córką Anną, matką Ewy ZawistowskiejFoto: PAP/CAF-reprodukcja

Naturalna u kilkuletniego dziecka niechęć do wyróżniania się z powodu rodzinnych i zarazem literackich koligacji ("nie czułam tego - uczyłam się o Mickiewiczu, o Słowackim, no i o Broniewskim") nie znalazła zrozumienia u nauczycielek małej Ewy. – Niestety, jedna z nich wyniuchała, że "mamy wnuczkę". Poleciła mi, bym na akademii wyrecytowała fragment z "Mazowsza" – wspominała Ewa Zawistowska. Niefortunne okoliczności sprawiły, że uroczystość szybko utraciła swój patetyczny charakter...

***

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Ewa Zawistowska (wnuczka Władysława Broniewskiego)

Data emisji: 15.04.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mm

Czytaj także

W czasie wojny było łatwiej? Pamiętnik Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:00
– Ten niezwykle szczery dokument z jednej strony bezkompromisowo pokazuje brutalność wojny, z drugiej zaś po latach był dla poety próbą powrotu do wojennej młodości, gdy kodeks moralny był jasno określony – w Dwójce rozmawialiśmy o skomplikowanej biografii Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zakochanemu Broniewskiemu włosy szablą cięto

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 11:00
Kosmyk włosów, który w czasie pojedynku odciął poecie brat jego kochanki Ireny Helman, można zobaczyć w Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie. Jego kierowniczka Eliza Czapska opowiadała w Dwójce o miłościach, romansach i korespondencji pisarza.
rozwiń zwiń