Najlepsze literackie opisy wojny polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 23:00
– Ta książka jest dla mnie wielkim zaskoczeniem, bo w literaturze polskiej o wojnie 1920 roku istniało tylko kilka utworów wybitnej rangi – mówił o powieści "Tamtego lata. Zatajona historia Polaków” krytyk literacki Tomasz Burek.
Audio
  • O powieści "Tamtego lata. Zatajona historia Polaków” z Tomaszem Burkiem rozmawiała Dorota Gacek. (Dwójka)
Stanowisko karabinu maszynowego Colt-Browning wz. 1895. Polska pozycja pod Miłosną, wieś Janki, sierpień 1920 r.
Stanowisko karabinu maszynowego Colt-Browning wz. 1895. Polska pozycja pod Miłosną, wieś Janki, sierpień 1920 r.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

– Wśród książek opisujących tamten okres należy wymienić pisarstwo Stanisława Rembeka, w tym jego dwie powieści: "W polu" i "Nagan", kilka opowiadań i dziennik Rembeka opisujący uczestnictwo w tej wojnie. Bardzo ważna jest książka Józefa Mackiewicza "Lewa wolna” i powieść Stefan Żeromskiego "Na probostwie w Wyszkowie” – mówił krytyk w "Notatniku Dwójki".

Do tego znakomitego zbioru Tomasz Burek zalicza powieść Sławomira Goworzyckiego "Tamtego lata. Zatajona historia Polaków”, która jego zdaniem doskonale oddaje atmosferę roku 1920 w Polsce.– W powieści możemy znaleźć wiele cennych drobiazgów, które autor pragnie nam uświadomić, jak agitacja Komunistycznej Partii Polski na tyłach frontu, próby wyganiania ziemian z dworów – opowiadał gość Dwójki.

Tomasz Burek zwrócił uwagę na piękne fragmenty powieści, które ukazują Polskę nietkniętą wojną, trwającą dzięki poświęceniu polskich żołnierzy.

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Tomasz Burek

Data emisji: 14.08.2015

Godzina emisji: 22.00

wł/bch

Czytaj także

Norman Davies o tym, co by było, gdyby czerwień zalała Europę

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 08:00
– Sowieci byli tak pewni siebie militarnie, że spodziewali się zdobyć Warszawę w kilka dni, a główną ofensywę planowali w Niemczech – mówił w rozmowie z Hanną Marią Gizą prof. Norman Davies.
rozwiń zwiń