Polskie Radio
Section05
wojna polsko-bolszewicka

Kazimierz Iranek-Osmecki. Od cichociemnego do szefa wywiadu AK

125 lata temu, 5 września 1897 roku, przyszedł na świat Kazimierz Iranek-Osmecki, cichociemny, szef wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, świadek najważniejszych wydarzeń dla Polski okresu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Iranek-Osmecki II Rzeczpospolita Legiony wojna polsko-bolszewicka Cichociemni Armia Krajowa Stefan Grot-Rowecki Władysław Sikorski Tadeusz Bór-Komorowski Powstanie Warszawskie emigracja wywiad AK Londyn HISTORIA

"Śladami pamięci". Wspomnienie o Bitwie Warszawskiej

Zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej powstrzymało pochód Armii Czerwonej na zachód Europy. Losy wojny odwróciły się po zwycięstwie Polaków pod Ossowem. Była to pierwsza wygrana potyczka polskiej armii w trakcie konfliktu w 1920 roku. Pamięć o starciu wciąż żyje wśród mieszkańców Ossowa. Pielęgnowane są wspomnienia m.in. o postawie ks. Ignacego Skorupki - kapłana będącego jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Doktor Michał Przeperski o Bitwie Warszawskiej: to było starcie cywilizacji

- Rok 1920 był w sensie ścisłym czymś, co możemy określić mianem starcia cywilizacji. Polska reprezentująca cywilizację europejską w zachodnim wymiarze musiała się zderzyć z wersją modernizacji bolszewickiej, sowieckiej, która przypominała coś niezwykle barbarzyńskiego, brutalnego - mówił w Dwójce dr Michał Przeperski, historyk i rzecznik Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka Dwójka historia Polski Paweł Siwek bitwa warszawska wojna 1920

Bitwa Warszawska pokazała fenomen mobilizacji społeczeństwa

 - Przydzielony do 2 Pułku Piechoty znalazłem w nim 500 starych żołnierzy i około 2 tysięcy ochotników – studentów, uczniaków, harcerzy siedemnasto-osiemnastoletnich, którzy po raz pierwszy trzymali w ręku karabin i strzelać ani bić się nie umieli– wspominał Józef Werobej, oficer Brygady Syberyjskiej. Ci zwykli ludzie obronili Polskę przed bolszewikami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Józef Werobej Józef Haller