Norman Davies o tym, co by było, gdyby czerwień zalała Europę

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 08:00
– Sowieci byli tak pewni siebie militarnie, że spodziewali się zdobyć Warszawę w kilka dni, a główną ofensywę planowali w Niemczech – mówił w rozmowie z Hanną Marią Gizą prof. Norman Davies.
Audio
  • O alternatywnej wersji historii wojny polsko-bolszewickiej mówili prof. Norman Davies i prof. Michał Klimecki. (Sezon na Dwójkę)
Polscy żołnierze ze zdobytymi na bolszewikach sztandarami (1920)
Polscy żołnierze ze zdobytymi na bolszewikach sztandarami (1920)Foto: Wikipedia domena publiczna

W 1917 r. na skutek rewolucji październikowej powstała Rosja Radziecka, rok później niepodległość odzyskała Polska. Wojna pomiędzy oboma państwami była nieunikniona, ponieważ dotyczyła spraw fundamentalnych - określenia własnego miejsca na mapie Europy. Dla nas Polaków była to walka na śmierć i życie o kształt naszej granicy wschodniej i utrzymanie niepodległości.

W lipcu 1920 r. w wielu krajach Europy odbywały się zorganizowane i opłacane przez Komintern strajki przeciwko wojnie w Polsce. Podczas zgromadzeń pojawiały się hasła: "ręce precz od Rosji", "ani jednego naboju dla pańskiej Polski". – Społeczeństwa zmęczone wojną odczytywały bolszewizm poprzez jego hasła: każdy będzie miał pracę, która będzie szanowana, lud będzie miał władzę. Z daleka bolszewicy mieli bardzo atrakcyjny program. Ten olbrzymi ruch sprzeciwu przeciwko wojnie, którą toczyła Polska, był w zasadzie idealistycznym sprzeciwem w ogóle wobec wojny. Nie oznaczał on jednak poparcia dla Rosji  – mówił w Dwójce prof. Michał Klimecki.

Prof.
Prof. Michał Klimecki. Fot. Igor Miszczuk

 

Z dzisiejszego punktu widzenia wiemy, że wygrana w Bitwie warszawskiej dała Europie, a przede wszystkim Polsce, 20 lat spokoju. W 1939 r. absolutna większość Polaków była  w stanie zrozumieć swoją tożsamość narodową, także okres międzywojnia miał ogromne znaczenie dla przyszłości. – Komunizm rozprzestrzeniłby się po Europie, gdyby nie opór Polski. – Podczas II Kongresu Międzynarodówki bolszewicy otwarcie mówili, że oni maszerują na zachód, nie tylko przeciw Polsce; Polska była tylko po drodze; ale na Berlin i kraje Zachodu – mówił w "Sezonie na Dwójkę" prof. Norman Davies.

Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

Czytaj także

Sowiecki wywiad o zamachu majowym. "Tego nikt się nie spodziewał"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 12:00
Jak Moskwa reagowała na dramatyczne wydarzenia z 1926 roku w Warszawie? Z kim z polskich polityków dyplomacja sowiecka próbowała w latach 20. współpracować? W Dwójce rozmawialiśmy z historykiem, który dotarł do nieznanych dotychczas materiałów archiwalnych…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wdrapałem się na piedestał" - poezja z radzieckiego podziemia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 09:00
- Te wiersze krążyły w odpisach, czasami krążyły z ust do ust, żeby uniknąć papieru, żeby nie było śladu - w "Sezonie na Dwójkę" mówiliśmy o pierwszej w Polsce antologii poezji rosyjskiego samizdatu.
rozwiń zwiń