Zmarł Terry Pratchett, twórca prozy fantastycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 20:50
Znany przede wszystkim z cyklu książek "Świat Dysku" pisarz umarł w wieku 66 lat w swoim domu. Od wielu lat cierpiał zmagał się z chorobą Alzeihmera. Przypominamy ubiegłoroczną rozmowę o jego książce "Długa wojna".
Audio
  • Piotr Cholewa opowiada o książce "Długa wojna" Terry'ego Pratchetta (Pop-południe/Dwójka)
  • Kuba Demiańczuk o Terrym Pratchettcie (Pop-południe/Dwójka)
Terry Pratchett dzięki swojej twórczości odniósł międzynarodowy sukces, a jego książki stały się klasyką literatury fantasy
Terry Pratchett dzięki swojej twórczości odniósł międzynarodowy sukces, a jego książki stały się klasyką literatury fantasyFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA BELLA

– To jest dość nietypowy Pratchett – stwierdził tłumacz książki Piotr Cholewa. – Wszedł w cykl science fiction, odchodząc od fantasy - jeżeli "Świat Dysku" uznamy za klasyczny przykład tego gatunku. "Długa ziemia", "Długa wojna" oraz ich dalszy ciąg to jeden z pomysłów pisarza, które miał jeszcze w latach młodości. Niedawno ukazał się zbiór jego krótkich tekstów pt. "Mgnienie ekranu". Tam znajdziemy jedną z pierwszych wersji opowieści o Długiej Ziemi. Zostawił jednak ten projekt, gdy cykl Świat Dysku stał się popularny – dodał tłumacz.

Po latach Terry Pratchett powrócił do dawnego pomysłu wspólnie ze Stevenem Baxterem, jednym z bardziej znanych brytyjskich pisarzy "twardej" SF. – Ideą tej opowieści jest to, że prostą metodą można przeskoczyć na równoległą Ziemię – opowiadał Piotr Cholewa. – Ponadto wydaje się, że tych równoległych ziem jest nieskończenie wiele. Są one prawie takie same, jak nasza Ziemia. Mają tylko jedną odróżniającą je cechę: są puste, nie ma tam ludzi. Ludzkość więc w naturalny sposób zaczyna się rozprzestrzeniać. Wraca era pionierskich odkryć. Stara Ziemia pustoszeje, wszyscy się wynoszą w nieskończone, otwarte przestrzenie – mówił.

– Ponieważ to opis świata bardzo nietypowego, autorzy mniej zajmują się ludzkimi sprawami – zauważył tłumacz. – W przeciwieństwie do "Świata Dysku" mniej jest postaci, które lubimy. Książki skupiają się na opisie świata, jak mamy do czynienia w klasycznej literaturze science fiction – powiedział.

***

Prowadziła: Marta Strzelecka
Gość:
Piotr Cholewa (tłumacz prozy Terry'ego Pratchetta)
Data emisji:
24.01.2014
Godzina emisji:
16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Pop-południe".
bch/mm

Czytaj także

"Długi Mars"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 20:00
Ostatnia część bestsellerowej trylogii autorstwa mistrza fantasy Terry’ego Pratchetta oraz Stephena Baxtera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Terry Pratchett - słynny brytyjski pisarz, twórca "Świata Dysku"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 22:37
Autor ponad 70 książek zmarł w wieku 66 lat. Od wielu lat zmagał się z chorobą Alzheimera.
rozwiń zwiń