Odnaleźć siebie w czystszym powietrzu. Feliks Netz wspomina 4 czerwca 1989 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:19
– Przyszliśmy na świat w niewoli, jak mówi poeta. Nie wiedzieliśmy, na czym ma polegać wolna Polska. Jednak musimy sobie z tym radzić, jak umiemy, każdy na własną miarę – mówił w Dwójce poeta i prozaik Feliks Netz, wspominając wybory 1989 r.
Audio
  • Odnaleźć siebie w czystszym powietrzu. Feliks Netz wspomina 4 czerwca 1989 r. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Wybory do Sejmu Kontraktowego. Punkt informacyjny Komitetu Obywatelskiego Solidarność, przed Pałacem Kultury i Nauki.
Wybory do Sejmu Kontraktowego. Punkt informacyjny Komitetu Obywatelskiego Solidarność, przed Pałacem Kultury i Nauki.Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Jedną z sekwencji opowieści o 1989 r., które głęboko wryły się w pamięć Feliksa Netza i odcisnęły się na jego życiu, była słynna debata Alfreda Miodowicza z Lechem Wałęsą. – To dyskusja dwóch Polaków, z których każdy ma nam coś innego do powiedzenia  – opowiadał pisarz w "Zapiskach ze współczesności". – Jednak gdy mówi Alfred Miodowicz, widzimy ruch warg, ale nie słyszymy słów. Głos traci moc. Tymczasem Wałęsa mówi: "dzień dobry państwu po siedmiu latach" i nagle to zwyczajne powitanie ma nieprawdopodobną energię – dodał.

– Nie mnie oceniać, czy Lech Wałęsa miał więcej oleju w głowie niż Alfred Miodowicz – ciągnął Feliks Netz. – Wszystko jednak, co powiedział ten drugi, uderzało w pustkę. To zaś, co wychodziło z ust Wałęsy, natychmiast znajdowało w nas odpowiedź. To było to, na co się czekało. Tak samo jak potem wzniesienie palców w kształcie litery "V" przez Tadeusza Mazowieckiego, wątłego inteligenta. Czuło się, że w tym geście jest siła zdolna stanąć przeciwko całej armii – powiedział.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

Nagrania z archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa, materiały fotograficzne i filmowe (w tym: fragment debaty telewizyjnej z 1988 roku: Wałęsa-Miodowicz) oraz wspomnienia uczestników-świadków tamtych wydarzeń - w serwisie specjalnym 4czerwca.polskieradio.pl >>>

***

W specjalnym wydaniu cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchaliśmy wspomnień i refleksji ludzi kultury związanych z dniem 4 czerwca 1989 roku. Oprócz Feliksa Netza swoimi opowieściami podzielili się: reżyser Ryszard Bugajski, Tomasz Piotrowski, pracownik Radia Wolna Europa, Janina Jankowska, dziennikarka m.in. z  Radia "Solidarność", Wojciech Starzyński, pomysłodawca i założyciel Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Izabella Cywińska, reżyser filmowa i teatralna, minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, Jacek Bocheński, współzałożyciel i redaktor naczelny podziemnego pisma "Zapis", oraz socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, aktorka Joanna Szczepkowska, a także Andrzej Mietkowski, dyrektor i redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl, były korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Natomiast od poniedziałku 9 czerwca w cyklu "Głosy z przeszłości" zapraszamy do wysłuchania refleksji Jacka Kuronia nagranych w marcu 1995 r.

mc/jp

Czytaj także

Prof. Jadwiga Staniszkis: w 1989 roku miałam poczucie manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 23:00
- Zapewne to dzięki kompromisowi udało się uniknąć rozlewu krwi. Być może był to kolejny, ale na pewno nie decydujący krok do przodu - wspominała w Dwójce swoje rozczarowanie przemianami 1989 roku słynna socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Szczepkowska: dziś przynajmniej mogę się publicznie pożalić

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 13:43
- Gdyby komunizm się nie skończył, nie miałabym szansy powiedzieć w mediach, że 4 czerwca 2014 roku nie zostałam zaproszona na uroczystość poświęconą '89 rokowi. Nikt mi tego nie ocenzuruje - mówiła aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: warto spojrzeć do tyłu, żeby zobaczyć, jaką drogę przeszliśmy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 11:11
- Jeżeli ktoś porównuje nas do Paryża, Berlina, Sztokholmu, to ma niewłaściwy punkt odniesienia. Trzeba pamiętać, skąd idziemy. Wystarczy wyskoczyć do Mińska albo Kijowa - mówił w Dwójce dyrektor, redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl, były korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń