X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odnaleźć siebie w czystszym powietrzu. Feliks Netz wspomina 4 czerwca 1989 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:19
– Przyszliśmy na świat w niewoli, jak mówi poeta. Nie wiedzieliśmy, na czym ma polegać wolna Polska. Jednak musimy sobie z tym radzić, jak umiemy, każdy na własną miarę – mówił w Dwójce poeta i prozaik Feliks Netz, wspominając wybory 1989 r.
Audio
  • Odnaleźć siebie w czystszym powietrzu. Feliks Netz wspomina 4 czerwca 1989 r. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Wybory do Sejmu Kontraktowego. Punkt informacyjny Komitetu Obywatelskiego Solidarność, przed Pałacem Kultury i Nauki.
Wybory do Sejmu Kontraktowego. Punkt informacyjny Komitetu Obywatelskiego Solidarność, przed Pałacem Kultury i Nauki.Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Jedną z sekwencji opowieści o 1989 r., które głęboko wryły się w pamięć Feliksa Netza i odcisnęły się na jego życiu, była słynna debata Alfreda Miodowicza z Lechem Wałęsą. – To dyskusja dwóch Polaków, z których każdy ma nam coś innego do powiedzenia  – opowiadał pisarz w "Zapiskach ze współczesności". – Jednak gdy mówi Alfred Miodowicz, widzimy ruch warg, ale nie słyszymy słów. Głos traci moc. Tymczasem Wałęsa mówi: "dzień dobry państwu po siedmiu latach" i nagle to zwyczajne powitanie ma nieprawdopodobną energię – dodał.

– Nie mnie oceniać, czy Lech Wałęsa miał więcej oleju w głowie niż Alfred Miodowicz – ciągnął Feliks Netz. – Wszystko jednak, co powiedział ten drugi, uderzało w pustkę. To zaś, co wychodziło z ust Wałęsy, natychmiast znajdowało w nas odpowiedź. To było to, na co się czekało. Tak samo jak potem wzniesienie palców w kształcie litery "V" przez Tadeusza Mazowieckiego, wątłego inteligenta. Czuło się, że w tym geście jest siła zdolna stanąć przeciwko całej armii – powiedział.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

Nagrania z archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa, materiały fotograficzne i filmowe (w tym: fragment debaty telewizyjnej z 1988 roku: Wałęsa-Miodowicz) oraz wspomnienia uczestników-świadków tamtych wydarzeń - w serwisie specjalnym 4czerwca.polskieradio.pl >>>

***

W specjalnym wydaniu cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchaliśmy wspomnień i refleksji ludzi kultury związanych z dniem 4 czerwca 1989 roku. Oprócz Feliksa Netza swoimi opowieściami podzielili się: reżyser Ryszard Bugajski, Tomasz Piotrowski, pracownik Radia Wolna Europa, Janina Jankowska, dziennikarka m.in. z  Radia "Solidarność", Wojciech Starzyński, pomysłodawca i założyciel Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Izabella Cywińska, reżyser filmowa i teatralna, minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, Jacek Bocheński, współzałożyciel i redaktor naczelny podziemnego pisma "Zapis", oraz socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, aktorka Joanna Szczepkowska, a także Andrzej Mietkowski, dyrektor i redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl, były korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Natomiast od poniedziałku 9 czerwca w cyklu "Głosy z przeszłości" zapraszamy do wysłuchania refleksji Jacka Kuronia nagranych w marcu 1995 r.

mc/jp

Komentarze1
aby dodać komentarz
Kambei2014-06-06 22:55 Zgłoś
Czy moglibyście wreszcie, w którejś z tych "wolnościowych" audycji, wyjaśnić, o co z tą "wolnością" chodzi? Na czym ona niby polega i na czym polegała ówczesna rzekoma "niewola"? Ostatnimi czasy przestałem słuchać Dwójki, bo gdy tylko włączę stację zaraz uszy mam zatkanie styropianową propagandą. Stacja, kierowana ponoć do ludzi myślących, nie powinna ulegać takiej intelektualnej prostytucji.

Czytaj także

Prof. Jadwiga Staniszkis: w 1989 roku miałam poczucie manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 23:00
- Zapewne to dzięki kompromisowi udało się uniknąć rozlewu krwi. Być może był to kolejny, ale na pewno nie decydujący krok do przodu - wspominała w Dwójce swoje rozczarowanie przemianami 1989 roku słynna socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Szczepkowska: dziś przynajmniej mogę się publicznie pożalić

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 13:43
- Gdyby komunizm się nie skończył, nie miałabym szansy powiedzieć w mediach, że 4 czerwca 2014 roku nie zostałam zaproszona na uroczystość poświęconą '89 rokowi. Nikt mi tego nie ocenzuruje - mówiła aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: warto spojrzeć do tyłu, żeby zobaczyć, jaką drogę przeszliśmy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 11:11
- Jeżeli ktoś porównuje nas do Paryża, Berlina, Sztokholmu, to ma niewłaściwy punkt odniesienia. Trzeba pamiętać, skąd idziemy. Wystarczy wyskoczyć do Mińska albo Kijowa - mówił w Dwójce dyrektor, redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl, były korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń