X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

II wojna światowa jak "Miasto grzechu"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:50
- Szukaliśmy formuły, która trafiłaby do widza wychowanego raczej na komiksach i filmie "Sin City" niż na "Stawce większej niż życie" - deklarował Tomasz Matuszczak, jeden z reżyserów serii dokumentalnej "Portrety wojenne", której premiera odbędzie się we wtorek w Programie 2 Telewizji Polskiej oraz w stołecznym kinie Iluzjon.
Audio
  • II wojna światowa jak "Miasto grzechu" (Poranek Dwójki)
  • Ewa Malinowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska o wystawie "Polacy wymazani. Historia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku" (Poranek Dwójki)
Kadr z Portretów wojennych
Kadr z "Portretów wojennych"Foto: mat. promocyjne

W Iluzjonie wyświetlone zostaną odcinki cyklu dedykowane: Zdzisławowi Pacak-Kuźmirskiemu - zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa-Kosa" (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych); Janowi Zumbachowi - asowi myśliwskiemu Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie oraz Bronisławowi Hellwigowi - żołnierzowi batalionu Parasol, jednemu z najlepszych kierowców biorących udział w akcjach bojowych w okupowanej Warszawie. Telewidzowie poznają na razie pierwszą odsłonę "Portretów wojennych".

Ideą produkcji jest prezentacja losów polskich bohaterów wojennych, którzy często już odeszli w zapomnienie. "Portrety wojenne" stanowią przy tym dosyć nietypową pozycję wśród dokumentów opowiadających o bohaterach II wojny światowej. Do ich realizacji wykorzystano m.in. archiwalne materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej, wywiady z ekspertami, ale także stylizowane na komiks kadry oparte na nowoczesnej technice wprowadzania aktora do ręcznie rysowanej scenografii. Dzięki zastosowaniu tego filmowego zabiegu twórcy uzyskali nietuzinkowy efekt wizualny.

- Po "Bękartach wojny" Tarantino II wojna światowa przestała być historią opowiadaną przez świadków, bo oni w większości już nie żyją. To już kreacja, która żyje własnym życiem. My także bardzo dużo inscenizujemy, aby lepiej wyobrazić sobie to, czego nie poznamy już z bezpośredniej relacji - wyjaśniał Tomasz Matuszczak. W piątek telewidzowie będą mogli obejrzeć wyreżyserowany przez niego pierwszy odcinek cyklu, poświęcony Bronisławowi Hellwigowi.

- To kierowca, który z raną postrzałową głowy przewiózł przyjaciół przez połowę Warszawy. Miał rozległy krwotok wewnątrzczaszkowy, zapalenie opon mózgowych i paraliż. Ale pod przeprowadzonej w domu operacji i dwumiesięcznej rehabilitacji odzyskał niemal pełną sprawność, by uczestniczyć w Powstaniu Warszawskim - opowiadał reżyser o swoim bohaterze. - Inspiracji do scen filmowych nie trzeba było szukać, same się nasuwały. Co ciekawe, historię Bronisława Hellwiga opowiada jego córka, która nigdy nie poznała ojca...

Poza tym w "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa na wystawę: "Polacy wymazani. Historia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku", którą można oglądać w warszawskim Domu Spotkań z Historią do 1 października.

Audycję poprowadził Tomasz Obertyn.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Huelle: wojna wymazała Polaków z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:00
– Świat Oskara, bohatera "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa, opierał się na trzech podstawach: ojcu Niemcu, matce Kaszubce i wuju Polaku. Wojna doprowadziła do brutalnego rozbicia tego trójkąta – mówił w Dwójce gdański pisarz Paweł Huelle.
rozwiń zwiń