Melchiory 2015. Znamy nazwiska laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 13:00
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory" został rozstrzygnięty już po raz 11. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek 26 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Relacja z wręczenia Ogólnopolskich Nagród Reportażystów "Melchiory" 2015 (Wybieram Dwójkę)
Statuetki Melchiorów
Statuetki "Melchiorów" Foto: Polskie Radio

Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory" został rozstrzygnięty już po raz 11. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek 25 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia  im. Witolda Lutosławskiego.

Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Annie Dudzińskiej z Polskiego Radia Katowice. Laureatka otrzymała statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł "za perfekcyjne warsztatowo reportaże, które poruszają wyobraźnię, myśli i uczucia".

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody – statuetki Melchiora. Jedna z nich trafiła do Violetty Rotter-Kozery (TVP Katowice) "za szlachetnie zrealizowany portret Michała Spisaka– kompozytora w Polsce zapomnianego". Drugim nagrodzonym jest Marcin Kołodziejczyk (Tygodnik Polityka) "za wrażliwość społeczną, za bezbłędny słuch na świat i za mistrzostwo formy".

W kategorii Premiera Roku jury wyróżniło dwiema równorzędnymi nagrodami reportaże: "Ten Karski" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) "za utrwalanie pamięci o bohaterze dwóch narodów, człowieku, który łączył mądrość i odwagę" oraz "Światło na stepie" Katarzyny Michalak (Polski Radio Lublin) „za wstrząsającą opowieść o zesłaniu na Wschód, która jednak pozostawia słuchacza z nadzieją”. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 5000 zł oraz statuetki Srebrnego Melchiora.

Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia uhonorowano natomiast dwie wybitne reportażystki Polskiego Radia: Krystynę Melion ("magnes reportażu, za nią przyszły do radia nowe pokolenia reportażystów") oraz Janinę Jankowską ("iskra reportażu, która rozpala płomienie"). Obie nagrodzone otrzymały statuetkę Melchiora.

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz i Maciej Drygas.

Gala Reportażystów Polskich "Melchiory 2015" odbyła się 25 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia  im. Witolda Lutosławskiego. Patronem medialnym wydarzenia była radiowa Jedynka.

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", który w tym roku, jak Polskie Radio, świętuje swój jubileusz.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Melchiory 2014 przyznane. Oto najlepsi polscy reportażyści

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 12:00
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów MELCHIORY odbył się już po raz 10. Statuetki Melchiora otrzymali autorzy najlepszych reportaży radiowych, prasowych i telewizyjnych.
rozwiń zwiń