X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprawiedliwy wśród narodów świata - audycje na naszej antenie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2008 12:01
17 listopada w Teatrze Narodowym odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych kilkudziesięciu Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania cyklu audycji o historii ludzi, którzy ratowali Żydów podczas II Wony Światowej.
Audio

Studiu Form Dokumentalnych, 17 listopada 2008, godz. 21:15

Zapiski ze współczesności, 17 - 28 listopada 2008, godz. 11:45

We współpracy z Kancelarią Prezydenta w Programie 2 Polskiego Radia powstaje cykl audycji dokumentalnych, których bohaterami są ludzie odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. 17 listopada, w dniu uroczystości w Teatrze Narodowym, o godz. 21.15 w Studiu Form Dokumentalnych w audycji "Przywracanie pamięci" przedstawimy opowieści o pracy nad tym projektem i towarzyszącym mu albumie; Mówić będą: badacze przeprowadzający wywiady ze Sprawiedliwymi, których sylwetki prezentowane są w albumie 2008 – Justyna Majewska i Agnieszka Witkowska. Fotograf – Hanna Musiałówna – Anderman. Oraz Marta Pietrzykowska (konsultantka merytoryczna) i Zbigniew Zawadzki (koordynator projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci”). O idei projektu i zmianach, jakie zaszły od ubiegłorocznej uroczystości mówić będzie sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Ewa Juńczyk-Ziomecka.

Ponadto od 17 listopada do 28 listopada w cyklu Zapiski ze współczesności o godz. 11.45 zapraszamy do słuchania historii Sprawiedliwych, którzy w czasach Zagłady wykazali się niezwykłym bohaterstwem, robiąc rzeczy z pozoru zwykłe – dając schronienie i opieką ludziom skazanym na śmierć za to tylko, że byli Żydami. >>>>>> Przeczytaj więcej

* * *

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” to wyróżnienie przyznawane przez Kapitułę Instytutu Yad Vashem osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów podczas II Wojny Światowej.

"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat", taki napis, pochodzący z Talmudu, widniej na medalu "Sprawiedliwy wśród narodów świata", który jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom.

Uprawnieni do składania wniosków o przyznanie tytułu "Sprawiedliwego" są sami uratowani lub ich bliscy. Poza medalem i dyplomem, Sprawiedliwym przysługuje także prawo do zasadzenia własnego drzewa w parku otaczającym siedzibę instytutu.Spośród ponad 20 tys. uhonorowanych medalem, największą, bo liczącą ponad 6 tys. osób grupę stanowią Polacy.

Liczba uhonorowanych tym tytułem Polaków nie oznacza bynajmniej, że tylko tylu udzielało pomocy Żydom w czasie okupacji. W rzeczywistości było ich o wiele więcej. Niestety, o wielu faktach świadczenia pomocy nie zachował się żaden dokument ani ślad w źródłach, ponieważ zginęli zarówno ci, którzy ratowali, jak i prześladowani. Również nie wszyscy zaangażowani w ratowanie Żydów podczas wojny ujawniali po wojnie informacje na ten temat. Większość uważała bowiem, że był to ich zwykły, ludzki obowiązek ratowania bliźniego, stanowiący ich sprawę osobistą, i nie oczekiwali za to żadnej nagrody. Wiele osób, zwłaszcza z małych miasteczek i wsi, przemilczało swój udział w akcji pomocy, gdyż opinia najbliższego otoczenia nie zawsze była przychylna takim postawom.

17 listopada w Teatrze Narodowym odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych kilkudziesięciu Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Uhonorowanie odznaczeniami państwowymi polskich Sprawiedliwych jest złożeniem hołdu bezprzykładnemu bohaterstwu zwyczajnych ludzi, a także wskazaniem wzorów postępowania obecnym i przyszłym pokoleniom, które z ich poświęcenia powinny czerpać wiarę w człowieka i nadzieję na przyszłość. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński pragnie oddać cześć Polkom i Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak