Sprawiedliwy wśród narodów świata - audycje na naszej antenie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2008 12:01
17 listopada w Teatrze Narodowym odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych kilkudziesięciu Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania cyklu audycji o historii ludzi, którzy ratowali Żydów podczas II Wony Światowej.

Studiu Form Dokumentalnych, 17 listopada 2008, godz. 21:15

Zapiski ze współczesności, 17 - 28 listopada 2008, godz. 11:45

We współpracy z Kancelarią Prezydenta w Programie 2 Polskiego Radia powstaje cykl audycji dokumentalnych, których bohaterami są ludzie odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. 17 listopada, w dniu uroczystości w Teatrze Narodowym, o godz. 21.15 w Studiu Form Dokumentalnych w audycji "Przywracanie pamięci" przedstawimy opowieści o pracy nad tym projektem i towarzyszącym mu albumie; Mówić będą: badacze przeprowadzający wywiady ze Sprawiedliwymi, których sylwetki prezentowane są w albumie 2008 – Justyna Majewska i Agnieszka Witkowska. Fotograf – Hanna Musiałówna – Anderman. Oraz Marta Pietrzykowska (konsultantka merytoryczna) i Zbigniew Zawadzki (koordynator projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci”). O idei projektu i zmianach, jakie zaszły od ubiegłorocznej uroczystości mówić będzie sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Ewa Juńczyk-Ziomecka.

Ponadto od 17 listopada do 28 listopada w cyklu Zapiski ze współczesności o godz. 11.45 zapraszamy do słuchania historii Sprawiedliwych, którzy w czasach Zagłady wykazali się niezwykłym bohaterstwem, robiąc rzeczy z pozoru zwykłe – dając schronienie i opieką ludziom skazanym na śmierć za to tylko, że byli Żydami. >>>>>> Przeczytaj więcej

* * *

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” to wyróżnienie przyznawane przez Kapitułę Instytutu Yad Vashem osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów podczas II Wojny Światowej.

"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat", taki napis, pochodzący z Talmudu, widniej na medalu "Sprawiedliwy wśród narodów świata", który jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom.

Uprawnieni do składania wniosków o przyznanie tytułu "Sprawiedliwego" są sami uratowani lub ich bliscy. Poza medalem i dyplomem, Sprawiedliwym przysługuje także prawo do zasadzenia własnego drzewa w parku otaczającym siedzibę instytutu.Spośród ponad 20 tys. uhonorowanych medalem, największą, bo liczącą ponad 6 tys. osób grupę stanowią Polacy.

Liczba uhonorowanych tym tytułem Polaków nie oznacza bynajmniej, że tylko tylu udzielało pomocy Żydom w czasie okupacji. W rzeczywistości było ich o wiele więcej. Niestety, o wielu faktach świadczenia pomocy nie zachował się żaden dokument ani ślad w źródłach, ponieważ zginęli zarówno ci, którzy ratowali, jak i prześladowani. Również nie wszyscy zaangażowani w ratowanie Żydów podczas wojny ujawniali po wojnie informacje na ten temat. Większość uważała bowiem, że był to ich zwykły, ludzki obowiązek ratowania bliźniego, stanowiący ich sprawę osobistą, i nie oczekiwali za to żadnej nagrody. Wiele osób, zwłaszcza z małych miasteczek i wsi, przemilczało swój udział w akcji pomocy, gdyż opinia najbliższego otoczenia nie zawsze była przychylna takim postawom.

17 listopada w Teatrze Narodowym odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych kilkudziesięciu Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Uhonorowanie odznaczeniami państwowymi polskich Sprawiedliwych jest złożeniem hołdu bezprzykładnemu bohaterstwu zwyczajnych ludzi, a także wskazaniem wzorów postępowania obecnym i przyszłym pokoleniom, które z ich poświęcenia powinny czerpać wiarę w człowieka i nadzieję na przyszłość. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński pragnie oddać cześć Polkom i Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.