Głosy z przeszłości: Jan Nowak Jeziorański

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2009 10:15
24 - 28 sierpnia 2009, godz. 11:45
W cyklu Głosy z przeszłości - wspomnienia Jana Nowaka Jeziorańskiego utrwalone dla programu II Polskiego Radia przez Bożenę Markowską.

Legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji, po wojnie Dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Wychowany w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych, wśród wciąż żywej pamięci o przodkach walczących w Powstaniach Narodowych.

W Zapiskach ze współczesności  nagranych w 2003 roku dzielił się swoimi przemyśleniami z przeszłości, opowiadał o wydarzeniach, które miały szczególne znaczenie w jego życiu. Część zapisu została zrealizowana w szpitalu, gdyż już wtedy był on bardzo chory.

Jan Nowak Jeziorański mówi o tym, jak tradycja walki o niepodległość oddziaływała na jego postrzeganie rzeczywistości. Sięgając pamięcią do czasu wojny polsko–sowieckiej 1920 r., wspomina dni pełne niepokoju i lęku, będące udziałem nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Opowiada także o ludziach, którzy w czasach młodości wywarli wpływ na kształtowanie się jego osobowości. Wśród nich byli: marszałek Józef Piłsudski, Eugeniusz Kwiatkowski – twórca idei powstania polskiego portu w Gdyni; później zaś, w czasie studiów w Poznaniu - znakomici ekonomiści: Edward Taylor i Czesław Znamierowski.

We wrześniu 1939 r. marzenia Jeziorańskiego o karierze naukowej legły w gruzach. Wojna przyniosła konieczność sprostania nowym wyzwaniom: działalności dywersyjnej na terenach okupowanych przez Niemców, misji emisariusza Państwa Podziemnego i walce w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie pracy w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.