Portrety X Muzy: Andrzej Szenajch

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2008 15:30
W audycji Portrety X Muzy o swojej pasji i o współpracy z wybitnymi reżyserami opowiadać będzie Andrzej Szenajch - aktor i kostiumograf do spraw mundurów i militariów.

17 kwietnia 2008, godz. 15:30

„Katyń”, „Pan Tadeusz”, „Lista Schindlera”, „Pianista”, „Noce i dnie” – oglądając te i podobne spektakularne filmy, z wieloma scenami, w których udział bierze wojsko, konie i pojazdy, przeważnie nie zastanawiamy się, czy  wizja, którą proponuje nam reżyser jest zgodna z prawdą historyczną. Czy tak maszerowało wojsko, czy tak wyglądały mundury, czy takie było zachowanie oficerów i szeregowych? Specjalistą w tej materii jest bohater „Portretów X Muzy” pan Andrzej Szenajch, jako wybitny kostiumograf do spraw mundurów i militariów oraz konsultant do spraw koni i pojazdów.

Poza współpracą z Andrzejem Wajdą (przy 12 filmach), Romanem Polańskim, Stevenem Spielbergiem, ma on na swoim koncie wiele filmów, których twórcami są m. in. Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak, Volker Schlondorf, Janusz Majewski, Kazimierz Kutz, Janusz Zaorski czy Ryszard Bugajski, autor realizowanego aktualnie filmu „Generał Nil”. Andrzej Szenajch jest także aktorem teatralnym i filmowym (występował w ponad 150 polskich filmach). W audycji barwnie opowiada on o swojej specjalności znawcy militariów, współpracy z wybitnymi reżyserami, swojej miłości do munduru (jest synem przedwojennego oficera kawalerii) oraz koni. A także m. in. o współpracy z radiem i akustycznych efektach scen militarnych.

Zapraszam,
Anna Fuksiewicz

Czytaj także

Portrety X Muzy: Marcel Łoziński

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2008 21:02
W audycji Portrety X muzy o swojej twórczości opowiada Marcel Łoziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portrety X Muzy: Jerzy Skolimowski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2008 11:16
W audycji Portrety X Muzy sylwetka i twórczość Jerzego Skolimowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portrety X Muzy: Maja Komorowska

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2008 14:48
Gościem audycji Portrety X Muzy będzie Maja Komorowska.
rozwiń zwiń