REKLAMA

100. rocznica urodzin Jerzego Waldorffa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2010 13:45
8 maja 2010, godz. 12:00

4 maja minęła setna rocznica urodzin Jerzego Waldorffa. Znakomitego publicystę i wybitnego animatora polskiego życia kulturalnego wspominają w audycji Jerzego Kisielewskiego Zofia Kucówna oraz Marcin Święcicki.

Jerzy Waldorff to w polskim życiu kulturalnym postać niepowtarzalna. Muzykolog i pisarz, przyjaciel Karola Szymanowskiego i wielbiciel jego muzyki, przez lata czyniący starania o upowszechnienie twórczości tego kompozytora. Współtwórca muzeum Szymanowskiego, stworzonego w zakopiańskiej Atmie. Autor wielu książek nie tylko z dziedziny muzyki, ale też historii Polski. Tradycja narodowa, podobnie jak i zabytki kultury, były mu niezwykle bliskie. Jerzy Waldorff zabiegał między innymi o odrestaurowanie Cmentarza Powązkowskiego, na którym zresztą sam spoczął w 2000 roku.

 

Jerzy Waldorff o swoich związkach z Polskim Radiem (nagranie z 1981 roku):

 

Jerzy Waldorff o góralszczyźnie i Szymanowskim (felieton radiowy z 1981 roku):


O wyjątkowej charyzmie Waldorffa:

 

O kąśliwym języku i pięknej mowie:

 

O dziełach życia Waldorffa: słynnach kwestach powązkowskich, zakopiańskim Muzeum Karola Szymanowskiego oraz pomniku marszałka Piłsudskiego w Warszawie:

 

Waldorff-patriota:

Waldorff-liryczny:

Czytaj także

Kwesta na warszawskich Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2008 16:57
W sobotę i niedzielę odbędzie się tradycyjna kwesta na warszawskich Powązkach. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorfa odrestaurował dotąd tysiąc dwieście zabytkowych nagrobków.
rozwiń zwiń