Wyboista droga Komisji Europejskiej. Ekspert: te nazwiska wróżą spore zmiany

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 08:17
- Komisje, które przesłuchują kandydatów na unijnych komisarzy pytają o konkrety. Pytają o to, jak kandydaci widzą Unię i jej politykę, ale w szczegółach. To nie są kurtuazyjne spotkania. Pretendenci do stanowisk muszą się wykazać wiedzą. Ich nazwiska wróżą spore zmiany – mówił w Dwójce Łukasz Polinceusz, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • Komisja Europejska i jej niekończące się kłopoty (Puls świata/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

komisja europejska Bruksela pixabay 1200x660.jpg
Jaki będzie skład nowej Komisji Europejskiej?

Miesiąc temu Ursula von der Leyen przedstawiła skład nowej Komisji Europejskiej z podziałem na teki zapewniając, że członkowie składu będą stać po stronie Europy i słuchać obywateli. Kandydatem na stanowisko unijnego komisarza do spraw rolnictwa został Janusz Wojciechowski - audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, którego czeka drugie przesłuchanie w komisji. Kolejne kroki, to głosowanie Parlamentu Europejskiego nad całym kolegium komisarzy po zakończeniu przesłuchań kandydatów na komisarzy oraz formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

Unia czeka na Londyn

Ursula von der Leyen stwierdziła we wrześniu, że jeśli dojdzie do brexitu, to nie jest to końcem, lecz  raczej początkiem przyszłych stosunków i ważne jest, aby zapewnić dobre porozumienie o wolnym handlu miedzy Wielką Brytanią a Wspólnotą.

Czy to już koniec kłopotów z zatwierdzaniem nowej Komisji Europejskiej pod wodzą Ursuli von der Leyen? Czy nowa KE rozpocznie pracę zgodnie z planem 1 listopada. I czy jeśli dojdzie do przedłużenia brexitu, to czy Wlk. Brytania będzie musiała nominować swojego kandydata do KE? I czym będzie nim - a takie są plotki z Downing Street 10 - Nigel Farage? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Łukasz Polinceusz (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaki będzie skład nowej Komisji Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 09:45
- Do tej pory najczęściej było tak, że proponowany kształt Komisji przechodził w Parlamencie Europejskim. Jeśli nie w całości, to przynajmniej w zdecydowanej większości. Tym razem prawdopodobnie również tak będzie, chociaż niektóre nazwiska mogą rzeczywiście budzić wątpliwości - mówił w Dwójce Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE oceni dodatkowe odpowiedzi Janusza Wojciechowskiego. Dziś decyzja ws. polskiego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 06:28
Dziś w Parlamencie Europejskim decyzja w sprawie kandydata Polski na komisarza Janusza Wojciechowskiego. Deputowani z komisji rolnictwa ocenią (początek spotkania ok 15.30) jego dodatkowe, pisemne odpowiedzi na pytania i bardzo prawdopodobne jest drugie wysłuchanie jutro rano.
rozwiń zwiń