Siła polskiego obrazu. Plany Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 18:28
- Dla mnie to muzeum jest takim niespłaconym długiem Warszawy wobec polskich artystów - mówił w Dwójce prof. Łukasz Gaweł, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, przybliżając swoją wizję stołecznej placówki.
Audio
  • Rozmowa z prof. Łukaszem Gawłem, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: shutterstock.com/Soft Light

Jak zdradził gość Dwójki, jedną z nadchodzących wystaw Muzeum Narodowego w Warszawie będzie ekspozycja "Polska. Siła obrazu". - Opowiada ona o duchu polskiego malarstwa i jest mi szczególnie bliska w myśleniu o Muzeum Narodowym w Warszawie - przyznał prof. Łukasz Gaweł.  - Chciałbym zapytać, czy na pewno Powstanie Warszawskie by wybuchło, gdyby nie polscy artyści. To absolutnie niezwykła historia, że Muzeum Narodowe przetrwało w strategicznym miejscu obok Wisły w przedwojennym budynku. Dla mnie to muzeum jest takim niespłaconym długiem Warszawy wobec polskich artystów - mówił prof. Łukasz Gaweł.

W rozmowie również o wrażeniach z początków kierowania warszawską placówką ("podstawową sprawą, jeżeli chodzi o zarządzanie muzeum, jest budowanie takiej kultury organizacyjnej, która daje poczucie bezpieczeństwa i zaufania nawzajem") czy o planach zagospodarowania otoczenia muzeum.

Nie zabrakło również pytania o Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Łukasz Gaweł (p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 16.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI w."

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 16:30
- Wprowadzamy widza w część pracowni artysty, jest biblioteka, są ogrody. Mówimy też o jego fenomenalnych dokonaniach. Mamy również tło, jakim jest muzyka współczesna - mówił o otwartej niedawno wystawie "Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku" jej twórca, architekt Mirosław Nizio.
rozwiń zwiń