Nie żyje Mirosław Kowalski, działacz opozycji demokratycznej i wydawca

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 16:50
W wieku 67 lat zmarł Mirosław Kowalski, w latach 1977-1981 współpracownik Komitetu Obrony Robotników i Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOW-a, redaktor Tygodnika "Solidarność", współpracownik czasopisma "Jazz Forum", redaktor w Wydawnictwie Iskry i podziemny wydawca. Mirosława Kowalskiego będziemy wspominać w audycjach Dwójki. 
Wspominamy tych, którzy odeszli
Wspominamy tych, którzy odeszliFoto: Photo:webandi/pixabay.com/CC0 Public Domain

Mirosław Kowalski urodził się 11 lipca 1954 roku w Warszawie. W 1980 roku ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W latach 1976–1981 był dziennikarzem Tygodnika Studenckiego "Politechnik", a w 1981 roku został dziennikarzem działu kultury Tygodnika "Solidarność". Po ogłoszeniu stanu wojennego prowadził warszawskie biuro dziennika "Financial Times" (1982-1983). Od 1984 do 1989 roku kierował redakcją fantastyki w Wydawnictwie Iskry, a od 1985 roku był również członkiem kolegium Niezależnej Oficyny Wydawniczej. W latach 80. XX wieku publikował w prasie "drugiego obiegu", a także w miesięczniku "Jazz Forum". W 1989 roku doprowadził do przekształcenia NOW-ej w tzw. "SuperNową". 

Fantastyczna superNOWA 

SuperNowa to nazwa, pod którą wydawnictwo Niezależna Oficyna Wydawnicza kontynuuje działalność po 1989 roku. Ta jedna z największych oficyn drugiego obiegu została zalegalizowana po przełomie 89' roku właśnie z inicjatywy Mirosława Kowalskiego, który pozostawał do ostatnich dni jej redaktorem naczelnym (od 1994 roku). Spółka specjalizuje się książkach szeroko rozumianej polskiej fantastyki, a największym sukcesem wydawnictwa pozostają książki Andrzeja Sapkowskiego. Supernowa wydała jego "cykl wiedźmiński" i tzw. "trylogię husycką". Łączny nakład książek Sapkowskiego wydanych przez Supernową przekroczył w 2005 milion egzemplarzy. Oprócz Sapkowskiego - spółka wydała m.in. książki Jacka Dukaja, Marcina Wolskiego czy Rafała Ziemkiewicza. Wydawnictwo wznowiło także większość dorobku Janusza Zajdla. 

Mirosław Kowalski - za działalność wydawniczą związaną z szeroko rozumianą fantastyką - otrzymał w 1987, 1995 i 1999 roku nagrodę Śląkfy, a prowadzone przez niego wydawnictwo nagrodę Euroconu (w 2000 i 2003 roku). Kowalski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność w drugim obiegu wydawniczym oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury. 

Wspomnień o Mirosławie Kowalskim będzie można usłyszeć już w poniedziałkowym "Poranku Dwójki" (3.01). Swoje przeżycia związane z Mirosławem Kowalskim opowiedzą Rafał Ziemkiewicz i Tomasz Kołodziejczak. 

oprac. wh/rk 

Czytaj także

Urzędy cenzury – PRL-owskie „fabryki kłamstwa”

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 23:10
- Cenzura była kontrolą jakości w fabrykach kłamstwa - stwierdził jej były pracownik Tomasz Strzyżewski, po swojej ucieczce na Zachód. O ocenzurowanym świecie PRL rozmawiali w audycji Nos Kleopatry Błażej Torański, autor książki "Knebel" i Mirosław Kowalski, podziemny wydawca z okresu PRL.
rozwiń zwiń