Niegrzeczne kobiety

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 11:59
"Maddalena" Prokofiewa w Poznaniu, polska edycja nowojorskiego festiwalu "FOCUS!" oraz nasza kultura z perspektywy buntujących się kobiet.
Audio
  • Tomasz Cyz i Michał Znaniecki o kobietach
  • Po wystawie "Niegrzeczne" oprowadzają Justynę Nowicką kuratorki, Lidia Krawczyk i Beata Nowacka-Kardziś
  • Dlaczego Nowy Jork interesuje się polską muzyką współczesną?

W piątkowym "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy m.in. o, rozpoczynającym się w poznańskim Teatrze Wielkim, "Roku Kobiet 2011".- To dziesięć premierowych spektakli operowych, z których każdy będzie opowieścią o innej kobiecie. Pokażemy, jak w różnych epokach kompozytorzy i różni autorzy widzieli postać kobiecą. Jaka była? Czy była bohaterką czy antybohaterką? Jakie były jej losy? Na te i inne pytania będziemy się starali odpowiedzieć prezentując wybitne dzieła literatury muzycznej - zapowiada dyrektor Michał Znaniecki.

Na pierwszy ogień, 22 stycznia, pójdzie libretto Prokofiewa o demonicznej, prowadzącej podwójne życie Maddalenie. Z reżyseriem i scenografem spektaklu, Tomaszem Cyzem oraz z Michałe Znanieckim rozmawiała Barbara Schabowska.

Z kolei "Niegrzeczne" to nowa ekspozycja w krakowskim Bunkrze Sztuki. Wystawa  jest drugą już odsłoną realizowanego wcześniej na Węgrzech projektu. Jego założeniem jest ukazanie sztuki tworzonej przez kobiety buntujące się wobec norm społeczno-kulturowych. Niewielka w swych rozmiarach krakowska wystawa skupia różnorodność form wyrazu i wielość poruszanych problemów. Prace artystek takich jak Laura Pawela, Karolina Kowalska, Anna Niesterowicz, Lidia Krawczyk, Agnieszka Kurant, Anna Maria Kaczmarska, Zuzanna Krajewska oraz Justyna Koeke wyrażają w odmienny sposób - od tonu prześmiewczego po tragiczny - bunt wobec opresyjności otaczającej rzeczywistości.

Rozmawialiśmy też - z Prezesem Związku Kompozytorów Polskich, Jerzym Kornowiczem oraz dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca, Andrzejem Kossowskim - o festiwalu FOCUS!, organizowanym przez słynną Juilliard School of Music, który jutro rozpocznie się w Nowym Jorku. W tym roku doroczna impreza odbędzie się pod znakiem muzyki polskiej. Podczas sześciu koncertów nowojorska publiczność będzie mogła zapoznać się z najwybitniejszymi dziełami muzyki polskiej skomponowanymi po 1945 roku: od Witolda Lutosławskiego po Pawła Mykietyna.

Gospodarzem audycji była Katarzyna Nowak.

Czytaj także

Pokażą na zdjęciach swą miłość do rzek

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 13:47
W konkursie "Temat: Rzeka" wezmą udział zdjęcia i filmy, których bohaterkami są polskie rzeki. – Chcieliśmy skłonić ludzi, by poszli nad rzekę i się w niej zakochali – mówi organizatorka.
rozwiń zwiń