Olgierd Łukaszewicz w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 18:08
Spotkanie z nowym Prezesem Związku Artystów Scen Polskich.
Audio
  • Olgierd Łukaszewicz m.in. o swoich watpliwościach dotyczących nowej ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Znany aktor teatralny i filmowy został prezesem ZASP w styczniu tego roku, po tym jak z tego stanowiska zrezygnowała Joanna Szczepkowska. Nowo wybrany prezes był już szefem Związku w latach 2002-2005.

W studiu mówił przede wszystkim o swoich troskach zwiazanych z Ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, budzącej duże kontrowersje zarówno w środowisku aktorów jak i muzyków.

Zgodnie z przygotowanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego założeniami do ustawy, artyści (aktorzy, muzycy, itp.) mają być zatrudniani na podstawie umowy sezonowej, będącej umową na czas określony - od 1 do 5 sezonów. Dopiero wykonawcy, legitymujący się stażem 15 lat pracy na podstawie sezonowych umów artystycznych, będą mieli po tym okresie prawo do zawarcia umowy na czas nieokreślony. Ministerstwo chce też ustawowego zakazu prowadzenia przez artystę działalności na rzecz innych podmiotów bez zgody pracodawcy.

Prezesa bardziej jednak martwi planowana zmiana modelu finansowania teatrów. Olgierd Łukaszewicz postrzega bowiem prywatyzację jako realne zagrożenie dla działalności scen dramatycznych. 

Z Olgierdem Łukaszewiczem rozmawiał Tomasz Mościcki.

 

 

 

Olgierd Łukaszewicz wykreował wiele ważnych ról teatralnych – między innymi w "Weselu" i "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego (reż. Jerzy Grzegorzewski), "Kordianie" Juliusza Słowackiego (reż. Bohdan Cybulski), "Królu Lirze" Williama Szekspira (reż. Maciej Prus). Jest też świetnie znany z dużego ekranu, między innymi z filmów "Sól ziemi czarnej" i "Perły w koronie" Kazimierza Kutza czy z "Brzeziny” Andrzeja Wajdy. Widzowie pamiętają go też z wybitnej tytułowej kreacji w filmie "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego z roku 2009.

2000 roku Olgierd Łukaszewicz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Aby posłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.Czytaj także

Szczepkowska: ZASP potrzebuje rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 06:54
Była szefowa Związku Artystów Scen Polskich Joanna Szczepkowska uważa, że sprawami, które mają miejsce wewnątrz ZASP, powinno zająć się prawo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz nowym prezesem ZASP

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 16:31
Jedynym kontrkandydatem Łukaszewicza był Maciej Pietrzyk; Łukaszewicz otrzymał jednak znaczącą większość głosów.
rozwiń zwiń