Polskie Radio
Section05
prywatyzacja

FELIETON Orlen - zbyt cenny, by go sprzedać. Felieton Miłosza Manasterskiego

Jeśli rząd Donalda Tuska zdecyduje się na sprzedaż największych spółek skarbu państwa, to nie możemy mieć złudzeń, że zdołają je wykupić polscy przedsiębiorcy, którzy zadbają o ich dalszy rozwój i zatroszczą się o pracowników - pisze Miłosz Manasterski w felietonie dla portalu PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Orlen energetyka prywatyzacja Daniel Obajtek Platforma Obywatelska

Premier Morawiecki: zaszła zmiana "od Polski zwijanej" do takiej, w której każda gmina odczuwa inwestycje

- Zaszła zmiana "od Polski zwijanej" do takiej, w której każda gmina odczuwa inwestycje. Wcześniej funkcjonowało podejście, w ramach którego wyprzedawano majątek; dziś polska przedsiębiorczość, polskie firmy muszą być górą - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mateusz Morawiecki prywatyzacja inwestycje inwestycje zagraniczne POLSKA

Różne strategie prywatyzacyjne w UE. Wiele państw stara się kontrolować kluczowe sektory gospodarki

Kluczowe sektory gospodarki są oczkiem w głowie dla wielu państw w UE. Francja nie dopuszcza do nich obcego kapitału. Węgry konsekwentnie zwiększają obecność państwa. A Hiszpania, Wielka Brytania i Czechy po wielu latach prywatyzowania majątku państwowego powoli i stopniowo wykupują najważniejsze przedsiębiorstwa, by mieć nad nimi kontrolę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska prywatyzacja firma bezpieczeństwo ekonomiczne bezpieczeństwo energetyczne Polska w Unii Europejskiej

Grabież spółek Skarbu Państwa za rządów PO-PSL. Wiceminister podał szokujące dane

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział Polskiemu Radiu, że koalicja PO-PSL wyprzedała majątek spółek Skarbu Państwa za blisko 60 mld zł. Jego zdaniem, wynikało to z braku pomysłu ekipy Donalda Tuska na zarządzanie tymi przedsiębiorstwami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Małecki Ministerstwo Aktywów Państwowych Platforma Obywatelska PO PSL polityka opozycja prywatyzacja

Prywatyzacja lotniska Chopina? Premier Morawiecki: nie dajcie się nabrać opozycji

- Nie rezygnujemy z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. To jest wielki impuls do dalszego rozwoju Polski. Grunty lotniska Chopina w Warszawie zostaną wniesione do państwowej spółki z ustawowym zakazem prywatyzacji - zadeklarował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Lotnisko Chopina centralny port komunikacyjny Prawo i Sprawiedliwość PiS LOT opozycja lotnictwo inwestycje prywatyzacja polityka

PR24 "Bezmyślna wyprzedaż". Piotr Nisztor o prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej

- Szokujący jest brak kluczowej dokumentacji w aktach prywatyzacyjnych Telekomunikacji Polskiej, aktach, które były przecież potem badane przez prokuraturę i CBA. Zabrakło kluczowych wątków, m.in. tego, kto zgodził się na to, że przy okazji Telekomunikacji Polskiej pozbywamy się tajnych łączy, z których korzystało wojsko, czy Emitela - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA wybory w Polsce Platforma Obywatelska Magdalena Złotnicka telekomunikacja polska prywatyzacja Jerzy Buzek

TYLKO U NAS Wyprzedaż polskiego majątku za rządów PO-PSL. Kontrowersyjna prywatyzacja Telekomunikacji Polskiej

Przeprowadzona w latach transformacji prywatyzacja państwowych spółek miała zapewnić budżetowi państwa pokaźne wpływy, a firmom zagwarantować skuteczne, rynkowe zarządzanie. W grze były duże pieniądze, więc i duże pokusy. Łakomym kąskiem była zwłaszcza Telekomunikacja Polska. Wybór inwestora i sam proces prywatyzacji monopolistycznego molocha to przykład tego, jak biznes i polityka nie powinny iść ze sobą w parze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA telekomunikacja polska Jan Kulczyk prywatyzacja france telekom GOSPODARKA

Orlen wspiera budżet. Wiceprezes Szewczak: z tytułu różnych podatków i opłat wpłacimy około 70 mld zł

- W pierwszej połowie roku 40 mld zł zapłaciliśmy w formie podatków i różnych opłat. W całym roku szacujemy, że będzie to łącznie około 70 mld zł i jest to ogromny zastrzyk dla budżetu państwa - powiedział wiceprezes Orlenu ds finansowych Janusz Szewczak. Dodał, że będzie to stanowiło ok. 12 proc. całych przychodów do budżetu państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen PGNiG gaz Daniel Obajtek benzyna paliwa diesel podatek VAT cit prywatyzacja Janusz Szewczak POLSKA

"Kluczowe spółki powinny być w polskich rękach". Spot PiS przypomina, kto sprzedał PKP Energetyka

"Różnica jest prosta - oni sprzedali PKP Energetyka; my wiemy, że spółki mające kluczową rolę dla polskiej infrastruktury powinny być w polskich rękach" - podkreśla Prawo i Sprawiedliwość w opublikowanym w środę spocie. Partia nawiązuje do odkupienia 100 proc. udziałów w PKP Energetyka przez PGE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS kampania wyborcza opozycja prywatyzacja PGE PKP

Poseł PiS o sprzedaży PKP Energetyka: to nie był szkolny błąd, to była zbrodnia, ekonomiczny analfabetyzm

- Sprzedaż PKP Energetyka to była zbrodnia, ekonomiczny analfabetyzm, albo czyste złodziejstwo - powiedział na konferencji prasowej poseł PiS Daniel Milewski. - Trzeba postawić sobie pytanie, kto ludziom Donalda Tuska, kto Donaldowi Tuskowi kazał to zrobić, ponieważ oddanie kontroli nad tym strategicznym sektorem to jest coś, co już w historii było grane - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA PKP prywatyzacja Platforma Obywatelska

Sprzedaż PKP Energetyka. Minister Czarnek: rząd PO-PSL "opylił" strategiczną spółkę

- Pod koniec swoich rządów, we wrześniu 2015 r. rząd PO-PSL sprzedał 100 proc. akcji PKP Energetyka podmiotowi zewnętrznemu i w ten sposób państwo polskie, rząd, ale i społeczeństwo straciło panowanie nad strategiczną spółką - powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek kolej prywatyzacja Platforma Obywatelska polityka

ANALIZA Prywatyzacja banków "zła lub bardzo zła". Polacy wskazują, gdzie leży klucz do bezpieczeństwa finansowego kraju

Prawie 90 proc. Polaków uważa, że Polska wyszła na prywatyzacji źle lub bardzo źle, 7 proc. sądzi, że wyszła dobrze, natomiast odpowiedź "bardzo dobrze" znalazła się na poziomie błędu statystycznego. Zdaniem 78 proc. obywateli państwo sprzedało za dużo firm, banków i innych przedsiębiorstw. Prawie 70 proc. twierdzi, że państwo powinno odkupywać przedsiębiorstwa, które znalazły się w poważnych kłopotach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny bank bph prywatyzacja POLSKA

ANALIZA Kontrowersje, skandale, fala krytyki. Zagraniczny kapitał nie zawsze sprzyja interesom państwa

W latach po transformacji ustrojowej procesowi prywatyzacji i reprywatyzacji nieruchomości oraz instytucji finansowych często towarzyszyły w Polsce kontrowersje i skandale. W sektorze bankowym również pojawiły się przypadki, które budziły wątpliwości i wywoływały krytykę. Przypominamy historię prywatyzacji polskich banków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny bank bph prywatyzacja POLSKA