Mieczysław Czechowicz - aktor prawdziwy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 13:13
20 lat temu zmarł Mieczysław Czechowicz, jeden z najbardziej lubianych aktorów polskiej sceny, obdarzony niepospolitym wdziękiem i wspaniałym głosem, który, dzięki "Misiowi Uszatkowi" towarzyszył w dzieciństwie większości Polaków.
Audio
  • To już 20 lat... - wspomnienie o Mieczysławie Czechowiczu. (PR, 2011)

- Mieczysław Czechowicz zrósł się z bajką dla dzieci, która powstała w złotym okresie polskiej animacji - powiedziała prof. Barbara Osterloff. – Został głos, który się pamięta.

- O nim nie można dużo powiedzieć, bo to był facet w specyficznym sensie bardzo zamknięty w sobie - powiedział Edward Dziewoński o Mieczysławie Czechowiczu  w roku 1995. – Był aktorem prawdziwym. To znaczy: on grał tak, jak mu się wydawało, że należy to grać, a wydawało mu się dobrze! Zasadniczą prawdę miał w sobie i tę prawdę automatycznie chwytał i wykładał.

W tym samym 1995 roku Andrzej Szczepkowski wspominał: - Nie przyjąłem do wiadomości jego odejścia z naszego grona. Był kochany, również przez widzów, z powodu witalności i radości życia.

Ciepły głos, wdzięk, liryzm i potężna postura nie przeszkodziły Czechowiczowi grać postaci groźnych, przekraczać granic własnego emploi. Pamiętne są jego role w "Karierze Artura Ui" Brechta oraz w "Tangu" Mrożka.

- Dziewoński ma rację mówiąc o prawdzie - zastanawiał się Maciej Englert. – Nie wiem, czy dziś już występuje coś takiego jak "prawda". Dziś liczy się "szczerość", ale ta kategoria niczego nam nie wnosi do oglądu świata. Czechowicz był typem Pickwicka, ciepłego, otwartego, dobrodusznego. Miał też siłę i brutalność, osłabioną jego wdziękiem: jego Edek w "Tangu" był groźny, straszny.

W audycji Tomasza Mościckiego Mieczysława Czechowicza wspominali prof. Barbara Osterloff oraz Maciej Englert. Usłyszeć także można archiwalne wypowiedzi Edwarda Dziewońskiego oraz Andrzeja Szczepkowskiego. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów tej audycji, pełnej przepysznych teatralnych anegdot, przypominającej postać jednego z mistrzów polskiej sceny.

 

Mieczysław Czechowicz występował jako statysta w lubelskiej Operetce i Teatrze Dramatycznym uczęszczając jednocześnie do Studia Dramatycznego. Aktor Teatru Współczesnego (1954-1986), Teatru Kwadrat (1986-1991). Jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów estrady, współzałożyciel i wykonawca kabaretu "Koń" (1958), "Szpak", "Wagabunda", "Dudek", "U Lopka", niezapomnianych postaci i piosenek w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów, ról dla najmłodszej widowni, jak niepowtarzalny Kubuś Puchatek, czy Miś Uszatek. Ma w dorobku wiele ról filmowych i telewizyjnych, między innymi w "Poszukiwanym, poszukiwanej", "Nie lubię poniedziałku" czy "Janosiku".

kk

Czytaj także

"Uszatek to jest gość" - reportaż Eweliny Karpacz

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2007 18:15
Dziś od rana obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. W reportażu - słynna rola Mieczysława Czechowicza - Miś Uszatek, który właśnie skończył 50 lat!
rozwiń zwiń