Rok 2012 to rok inwestycji w kulturę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 22:22
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi 200 inwestycji z budżetem blisko 800 milionów złotych. To zmieni oblicze polskiej kultury - zapowiedział minister Bogdan Zdrojewski.
Audio

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych za kadencji ministra Bogdana Zdrojewskiego był Rok Chopinowski i związane z nim inwestycje. Ostatnio instytucje chopinowskie znów bulwersują środowisko muzyczne za sprawą konfliktu w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Konflikt ten naświetlił w emocjonalnej wypowiedzi profesor Mieczysław Tomaszewski:

- Zwracam się do ministra, ażeby ten problem został rozwiązany zgodnie z tym, co nakazuje nam poczucie godności w stosunku do Chopina jako największego dobra narodowego. Obserwując działalność NIFC mogę powiedzieć, że zespół, który tam istnieje dzięki kompetencji i oddaniu dwóch merytorycznych kierowników, czyli pana Stanisława Leszczyńskiego i dra Artura Szklenera, w ostatnim czasie postawił sprawę Chopina na arenie międzynarodowej w sposób ważny, który spowodował, że Instytut stał się punktem odniesienia, dla wszystkiego, co się wokół Chopina na świecie dzieje.

- Słowa prof. Tomaszewskiego przyjmuję jak zawsze z dużą sympatią, zawsze wsłuchuję się w jego opinie. Mam przy tej okazji smutną refleksję – powiedział minister Zdrojewski. – Dla mnie byłoby bardzo ważne, aby głosy niepokoju były wyrażone wtedy, kiedy sytuacja była rzeczywiście dramatyczna i bardzo groźna. Tak było cztery lata temu, gdy trzy inwestycje były absolutnie w polu: Żelazowa Wola, Centrum Chopinowskie i Muzeum Fryderyka Chopina – wszystko było w rozsypce. Nie było wtedy ani jednej opinii, głosu niepokoju, a Rok Chopinowski zapowiadał się jako gigantyczna katastrofa! Udało się to pozbierać dzięki bardzo wielu osobom i Rok Chopinowski okazał się najlepszym, najwartościowszym projektem promocyjnym w obszarze kultury nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Minister wyjaśniał, że wobec zaistniałego konfliktu zajmuje stanowisko neutralne. Właśnie został ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora NIFC.

- Jest szansa na wyłonienie osoby, która będzie działała w warunkach po Roku Chopinowskim: z nowymi zadaniami, polegającymi przede wszystkim na administrowaniu tym dorobkiem, który został zbudowany dzięki sporemu wysiłkowi państwa polskiego, ale także na wykorzystaniu doświadczeń promocyjnych, których było wiele i to bardzo cennych.

W
W studiu Dwójki od prawej: Joanna Mytkowska, Dorota Szwarcman i Maciej Englert


Zaproszenie do audycji Hanny Marii Gizy - oprócz ministra Zdrojewskiego - przyjęli także Dorota Szwarcman, Joanna Mytkowska i Maciej Englert. Goście wprowadzili do dyskusji szereg wątków. Dorota Szwarcman poruszyła kwestie sporów wokół Żelazowej Woli, chopinaliów i TiFC, Joanna Mytkowska mówiła o kłopotach z nową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Maciej Englert zaś naświetlił trudności prawne, z jakimi borykają się dyrektorzy teatrów. Minister Bogdan Zdrojewski podjął każdy z tych tematów.

Hanna
Hanna Maria Giza

(fot. PR/Wojciech Kusiński)

Czytaj także

Ministerstwo Kultury szykuje sensację (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 07:55
Bogdan Zdrojewski (minister kultury): Ministerstwo będzie wydawcą pierwszego e-booka do nauki muzyki.
rozwiń zwiń