PIW nie zostanie zlikwidowany! Jest plan ratunkowy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 16:04
- Nekrolog informujący o likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego jest nieco przedwczesny. Po rozmowie z ministrem skarbu mogę powiedzieć, że pacjent będzie żył - zapewnia minister kultury Małgorzata Omilanowska.
Audio
  • Małgorzata Omilanowska o planie ratunkowym dla PIW (Dwójka)
Minister kultury Małgorzta Omilanowska powiedziała w Dwójce, że minister skarbu jest skłonny przeprowadzić procedurę oddłużenia Państwowego Instytutu Wydawniczego
Minister kultury Małgorzta Omilanowska powiedziała w Dwójce, że minister skarbu jest skłonny przeprowadzić procedurę oddłużenia Państwowego Instytutu WydawniczegoFoto: PAP/Jakub Kamiński

Słowa te padły w warszawskim Ogrodzie Saskim podczas Narodowego Czytania "Lalki". W rozmowie z reporterem Dwójki Pawłem Siwkiem Małgorzta Omilanowska zdradziła szczegóły planu naprawczego zadłużonej placówki wydawniczej, postawionej w stan likwidacji: - Docelowo PIW musi stać się instytucją państwową w domenie ministra kultury. W nowych warunkach nie będzie mógł już nigdy konkurować z wydawnictwami działającymi na prawach rynkowych. W przyszłości będzie wydawnictwem o wąskim zakresie zadań powierzonych mu przez ministerstwo w ramach polityki kulturalnej państwa - wyjaśniała.

Minister kultury wyznała, że do zmiany spojrzenia na sytuację PIW skłoniły ją m.in. rozmowy z wybitnymi znawcami twórczości Witkacego.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Małgorzta Omilanowska (minister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 5.09.2015

Godzina: 14.50

bch/pg

Czytaj także

Małgorzata Omilanowska: udział w kulturze pozytywnie wpływa na naszą pracę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 18:00
- Obawiam się, że wielu polityków nie ma świadomości, jaka jest rola kultury - mówiła minister kultury, odnosząc się do częstych sporów na linii artyści-urzędnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uratować Państwowy Instytut Wydawniczy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 18:00
- Byłoby dramatyczną sytuacją, gdyby ktoś podjął dziś decyzję o likwidacji PIW - podkreślał w Dwójce znawca rynku książki Piotr Dobrołęcki.
rozwiń zwiń